İlköğretim okullarında yönetici davranışlarının öğretmenler üzerindeki etkilerinin oluşturduğu stres
  1. Tez No: 211341
  2. Yazar: TEKİN KORAY SÜMER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEMRA ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 265
Özet
Bu araştırmanın amacı ilköğretim okullarında, yönetici davranışlarının öğretmenler üzerindeki etkilerinin oluşturduğu stres düzeyini ortaya çıkarması ve ilgililere yönetici davranışlarının öğretmenler üzerindeki etkilerinin oluşturduğu stresi azaltmaya yönelik önlemler alınmasında katkıda bulunmaktır. Veri toplama aracı olarak anket uygulaması gerçekleştirilmiş ve öğretmenlerin yönetici davranışlarından kaynaklanan strese maruz kalma durumları analiz edilmiştir. Araştırma kapsamında öğretmenlere uygulanmış olan anketlerden toplanan veriler Excel programında bilgisayar ortamına geçirildikten sonra SPSS istatistik paket programının yardımı ile çözümlenmiştir. Ankette üç bölüm yer almıştır. Birinci bölümde anket uygulanan öğretmenlere ilişkin bilgi formu, ikinci bölümde öğretmenlerin yönetici davranışından kaynaklanan stres düzeyini belirlemeye yönelik hazırlanmış 43 ifade bulunmaktadır. Üçüncü bölümde ise öğretmenlerin konuyla ilgili düşüncelerini yazabilmeleri için yer ayrılmıştır. İkinci bölümdeki değerlendirmeler ?pek çok? seçeneğine 5 ; ?hiç? seçeneğine 1 puan verilerek gerçekleştirilmiştir. Buna göre ifadelerden alınan yüksek puan öğretmenin ilgili yönetici davranışını yöneticisinin çok sık sergilediğini, düşük puan ise tam tersi bir durumu göstermiştir. Araştırma sonuçlarına göre, anket çalışmasına katılan örneklem grubunu oluşturan öğretmenlerin bağımsız sorulara verdikleri yanıtlardan en yüksek puanı ?verilen işi iyi yapanlara daha çok iş yüklemesi? ifadesinin aldığı, öğretmenlerin bağımsız sorulara verdikleri en olumsuz yanıtlar incelendiğinde ise ifadeler içerisinden en düşük puanı ?okul yöneticisinin yüksek hedefler belirlemesi? ifadesinin aldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to identify the level of stress caused by the effects of school managers? attitudes on teachers, and make a contribution in taking measurements to reduce the stress of these effects on teachers. In the study, a questionnaire was used to collect data and teachers' exposure to stress arising from the attidutes by school managers was analyzed. The data collected through the questionnaire applied to the students was recorded in excel spreadsheets and evaluated by using spss statistics program. The questionnaire consists of 3 chapters; the first part has an inquiry form for the teachers participating in the survey. There are 43 items in the second part aiming to identify the level of stress arising from the school managers' attitudes. The last part ıs designed in order for the teachers to express their opinions. The evaluation in the second part was done by 5 ?quite a lot?and 1 ?never?. According to the results of the research, it was seen that the most prefered statement is ?loading down the hard workers more? whereas the least prefered one is ?school managers' setting high goals?.