Arzu ile Kamber hikâyesinin Kerkük varyantları
Kirkuk varsions of the Arzu and Kamber story (Review and comparison)
- Tez No: 648436
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÖZGÜR GÜVENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi (Folklor) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 286
Özet
Halk hikâyeleri, sözlü geleneğe özgü halk edebiyatı ürünlerindendir. Bu hikâyelerden saz âşıklarının anlattıkları, genellikle nazım-nesir karışımı bir yapıya sahip olmakla beraber baştan sona nesir formunda olan hikâyeler de mevcuttur. Halk hikâyelerinin muhtevaya dayalı en dikkat çeken özelliği içinden çıktıkları toplumun sosyal, kültürel, siyasal ve ideolojik dokularını çeşitli yönleriyle yansıtmalarıdır. Halk hikâyelerinde genellikle aşk veya kahramanlık konularının işlendiği görülür ancak hem aşk hem de kahramanlık konularının birlikte işlendiği hikâyeler de mevcuttur. Çalışmanın merkezinde yer alan Arzu ile Kamber hikâyesi ise aşk temalı bir anlatıdır. Türk dünyasında olduğu gibi Irak Türkmenleri arasında da sevilen bir aşk hikâyesi olan Arzu ile Kamber, nazım-nesir karışımı bir yapıda olup Irak Türkmenlerinin dilini ve kültürünü yansıtan bir içeriğe sahiptir.
Özet (Çeviri)
Folk tales are among the products of folk literature specific to oral tradition. Among these stories, the oud lovers tell generally have a mixture of verse-prose, but there are also stories in prose form from beginning to end. The most striking feature of folk tales based on content is that they reflect the social, cultural, political and ideological textures of the society from which they come from. In folk tales, it is often seen that the topics of love or heroism are covered, but there are also stories where both love and heroism are handled together. The story Arzu and Kamber, which is at the center of the work, is a love-themed narrative. Arzu and Kamber, a favorite love story among Iraqi Turkmens as well as in the Turkic world, is a verse-prose structure that reflects the language and transmission of Iraqi Turkmen.