İslam kelamında ölüm ve ölüm ötesi doktrini
The Death and the doctrine of after the death
  1. Tez No: 81633
  2. Yazar: SELİM ÖZARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SAİD YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 297
Özet
ÖZET Selim Özarslan,“İslâm Kelâmında Ölüm ve Ölüm Ötesi Doktrini”Doktora Tezi, Tez Danışmam; Prof. Dr. Mustafa Said Yazıcıoğlu. 'İslâm Kelâmında Ölüm ve Ölüm Ötesi Doktrini" ismini taşıyan araştırmamız bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Ahirete yani ölüm ötesi varoluşsal başka bir dünyaya imanın iman esasları içindeki yeri, önemine binaen Kur'an kriter tutularak yeniden belirlenmeye çalışılmıştır. Buna göre İman esasları arasında beşinci sırada sayılan ahiret gününe iman ilkesi, Allah'a imandan sonra ikinci sırada sayılmalıdır. Bunun böyle olması Allah'ın muradına daha uygun olacaktır. Birinci bölümde beşerî ve semavî dinlerde Ahiret inancının olup olmadığı, varsa özellikleri, İslâm ile öıtüştükleri ve örtüşmedikleri noktalan tarafsız bir şekilde ilmî bir yaklaşımla ortaya konulmaya çalışılmıştır. İslâm vahyinin inmeye başladığı zaman diliminde Arap yarımadasında yaşayan cahilî Arapların hayat ve ölüm anlayışları üzerinde durularak, nihilist bir hayat anlayışına sahip oldukları tespit edilmiştir. Bunun sonucu olarak da cahilî Arapların birkaç tane hanif dışında hemen hemen hepsinin ölüm ötesi hayat inancına sahip olmadıkları belirginlik kazanmıştır. İslâm bu insanları en mükemmel ölüm ötesi hayat anlayışına kavuşturmuştur. İslâm Kelâmında Ölümün Gerçekliği ve Mahiyeti üzerinde ileri sürülen anlayışlar değerlendirilmiş, genel olarak ölümün de yaratılmış bir olgu olduğu kabul edilmiştir. Ölüm dünya hayatında her bireyin kaçınılmaz akıbetidir. Ölüm bu dünya hayatının sonuna işaret etmektedir. İslâm'a göre ölüm, mutlak bir yokluk olmayıp başka bir hayat düzeyine geçmeyi sağlayan bir olgudur. İkinci bölümde, İslâm Akidesi olarak Ba's (Diriliş) başlığı altında Kur'an'ın dirilişe yaklaşımı, dirilişin aklî gereklilikleri, bedensel dirilişin amacı ve hükmü, Kur'an'a göre dirilişin keyfiyeti, Kur'an'ın bedensel dirilişi kanıtlama metodu irdelenmiş ve Kur'an'ın bedenli bir yeniden dirilişi ön gördüğü ortaya konulmuştur. İslâm'ın doğuşundan sonra ilk olarak ortaya çıkan siyasî ve itikadî ekollerinden Hariciler, Şia, Mürcie, Mutezile ve Ehl-i Sünnet'in ölüm ötesi hayattaki diriliş anlayışları irdelenmiş, bu ekollerin bazılarının bu konudaki görüşleri tam netlikkazanmamış olsa da hemen hepsinin bedenli bir dirilişi kabul ettikleri ortaya çıkmıştır. Şia'nın ahiretteki diriliş görüşünden ayrı olarak bazı kimselerin bu dünyada yeniden dirilecekleri şeklindeki ric'at inancı diğer kelâm ekolleri tarafından kabul edilmemiştir. İslâm filozoflarının dirilişe yaklaşımları da Kur' an kriter alınarak tespit edilmiş, Kur'an'ın bildirdiği bedensel dirilişin aksine ruhanî bir dirilişi benimsedikleri ortaya çıkmıştır. Bunu yaparken de Kur'an'ın bu ifadelerinin gerçeği yansıtmayan sembolik ifadeler olduğunu söylemişlerdir. Bu düşüncenin kabul edilmesi ise İslâm'a sokulacak en büyük fitne unsuru olacaktır. Bu sebeple kelâmcılann hiçbiri Kur'an'ın ruhuna uymayan bu anlayışı kabul etmemişlerdir. Üçüncü bölümde ele alınan ölüm ötesi hayatın son noktası olan cennet ve cehennemin ontolojik olarak şu anda var olduğu ve bazılarının görüşlerinin aksine sonsuza kadar var olacağı genel kabul görmüştür.
Özet (Çeviri)
THE SUMMARY Selim Özarslan, The Death and The Doctrine of After the Death, Doktorate Thesis, The Thesis Consultant; Prof. Dr. Mustafa Said Yazıcıoğlu. My study that is called the Death and The Doctrine of After Death consists of an introduction and three chapters. In the introduction faith to the Resurrection and principle to the faith have been studied and The Kur' an has been taken as a criterion. According to the study the belief to the resurrection Day that is know as the 5th principle of Islam must be taken as the second after the faith to the God. It will suit to the aim of the God better in this way. İn the first chapter it has been tried to know whether there is the belief of the resurrection in humane religion and godly religions. If there is the belief; the specialities of the belief and points which they differ from the Islam. When I studied on life and death of the ignorant Arabs who lived on the Arab semi island. I determined that they had a nihilist way of life. At the result of this study it has been clear that, except for some devout almost all of the ignorant Arabs have had the belief of the resurrection. Owing to the Islam all the Arabs have had the belief of the resurrection the best. The comprehension asserted about the reality and character of the Death in Islam Theology have been evaluated and it has been accepted that the death is itself a fact of creation. Death is an inevitable end in the world life. Death is a sign for the end of this world. According to the belief of Islam death doesn't mean to cease to exist but it is a fact that turns into another way of life. İn the second chapter under the title of the resurrection the approach of the Kur' an to the revival and the mental necessity of the revival, the aim and judgement of the revival, the quality of resurrection according to the Kur'an and the indication method of the revival of Kur'an have been studied. The political and dogmatic echols of Khawarij, Shiah, Murji'a, Mu'tazila, the sect of Sunnies, which appeared after the born of the Islam, have been studied. In spite of the fact that these echols didn't have clear idea but many of them believe that there is a physical resurrection. The idea of the Shiah that some people wil revive the second time in this world hasn't been accepted by the other echols. The Kur'an has been taken as a criterion for the IslamicPhilosophers for the approach to the resurrection. To the contrary what the Kur' an says they accepted a spiritual resurrection rather than a physical resurrection. While doing that they said that the Kur' an has been the symbolic expression that didn't reflect these ideas. If this idea is accepted, it will be the worst intrigue in Islam. That's why none of the Islam theologists have accepted that idea which didn't suit to the Kur' an. In the third chapter the idea of the existence of the paradise and hell has been approved that the paradise and hell will remain forever.