Türkiye'de konut sorunu ve konut finansmanı
Housing problem and housing finance in Turkey
  1. Tez No: 211390
  2. Yazar: HİLAL ERDÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN OKKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Ekonominin önemli sektörlerinden birisi olan konut sektöründe; geçmişte kalıcı finansal politikaların oluşturulamaması, standart dışı yapılaşma ve şehirleşme olgusu konuta olan talebin artması; sağlıksız şehirleşme ve altyapı, gecekondu, sağlıksız yaşam, hava ve çevre kirliliği, tabi dengenin bozulması, istihdam, tabii afetler ve alt şehir, ısınma, ulaşım, kalite ve konut finansmanı gibi sorunları açığa çıkarmıştır. Türkiye`de şehircilik alanında yaşanılan bu sorunlar, şehircilik politikalarının devamlı olarak güncelleştirilmesini ve geliştirilmesini gerektirir. Konut sorununun çözümünü her ne kadar yukarıdaki faktörler zorlaştırsa da, temel etken konut finansmanın pahalı olması ve kurumsal düzenin kurulmasındaki gecikmedir. Türkiye`de yıllardan beri süregelen istikrarsız bir ekonomi, yüksek enflasyon ve reel faiz oranları uzun vadeli konut finansmanına imkân sağlamamıştır. Ülkemiz ekonomisinde son yıllarda yaşanan gelişmeler ve gayrimenkul edimine yönelik artan taleple birlikte kurumsal konut finansman sisteminin (mortgage) yasal düzenlemesi yapılmış olup ipoteğe dayalı menkul kıymetleri ihraç edecek bir merkezin oluşturulması için çalışmalar devam etmektedir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye`deki konut durumu ve konut sorunundan kaynaklanan problemleri ortaya koymak, konut sorununun nasıl çözülebileceğini ve konut finansmanını incelemektir.
Özet (Çeviri)
In the past, not to be able to arrange permanent financial policies, nonstandarded construction and the fact of urbanization, rising of housing demand have brought out problems such as unhealty urbanization and substructure, shanty, unhealty life, air and environment pollution, spoiling of natural balance, employment, natural disasters, warming up, transporting, quality and housing finance, in housing sector that is one of important sector in economy. These problems that have been lived in urbanism in Turkey necessitate to make current policies of urbanism continually. However factors above make difficult to solve housing problem, main factor is that housing finance is expensive and is delaying of construction of institutional regime. Continual unstable economy, high inflation and real interest ratios have not provided long termed housing finance, in Turkey. With events that have been lived recently in our country?s economy and rising demand of having real estate, legal arrangement on institutional system of housing finance (mortgage) has been done and working on construction a center that will export mortgage-backed securities is stil continuing. The aim of this study is to bring out problems which are results from state of housing and housing problems, is how to solve housing problem and is to examine housing finance, in Turkey.