Yönetim kararlarında kullanılacak muhasebe verilerinin hazırlanmasında esnek bütçelerin önemi ve bir örnek olay
The importance of flexible budgets in preparing accountancy datas to be used in management decisions and an exemplary event
- Tez No: 211391
- Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN OKKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bütçe, isletmenin belirlenmis hedeflere ulasması için gerekli olan faaliyetlerin yerine getirilmesi amacıyla gereksinim duyulan kaynakların nasıl saglanacagının ve bu kaynakların nerelere, ne sekilde harcanacagının planlanmasıdır. Bütçeleme ise, planların formüle edilip uygulanacagı sekile getirilmesi sürecidir. Bu nedenle bütçe planlama faaliyetinin ayrılmaz bir parçası olup isletmeler için vazgeçilmez bir yönetim aracıdır. sletmeler cari yıla ait muhasebe verilerini kullanarak gelecegi en iyi sekilde tahmin etmek için bütçe tekniklerinden yararlanırlar. Basta satıs bütçesi olmak üzere her bölüme ait bütçeler hazırlanıp isletmenin genel bütçesi olusturulur. Bu islemler yapılırken gelecegin belirsizligine karsı bütçeler sabit degil esnek olarak hazırlanmalıdır. Esnek bütçe, farklı faaliyet düzeylerine göre ayarlanabilen sayısal planlardır. Bu sayede, bütçe sapmaları, maliyet-hacim iliskileri kolaylıkla tespit edilebilir ve gerekli düzeltmeler anında yapılabilir. Esnek bütçelerin hazırlanması yönetimin alacagı kararlarla da yakından iliskilidir. Bütçelerin, yönetimin karar vermesinde etkili olacak yapı çerçevesinde hazırlanması, karar ve maliyet analizlerine etkinlik saglar. Yönetim, kârlı yatırımın seçilmesi, mamul hattı ilavesi ya da kaldırılması veya makine ve teçhizat yenileme gibi kararlarda bu analizlerden yararlanır. Bu nedenle gelecegin en iyi sekilde planlanması gerçekçi ve esnek bir bütçe sayesinde olur.
Özet (Çeviri)
A budget is the plan of how to provide needed supplies in order to fulfil facilities necessary for an enterprise?s reaching its identified targets. Budgeting is the process of putting plans into the very form within which it is practised by formulating them. Therefore, a budget is an unseperable part of planing functions and therefore an indispensable organ of management for enterprises. Enterprises benefit from budget techniques in order to ideally estimate the upcoming years by using accountancy datas that belong to the current year. First sales budget and then all other budgets are prepared to form the general budget of the enterprise. While these procedures take place, in return for the uncertainty of the upcoming years, budgets should be prepared not as fixed but as flexible. A flexible budget is a quantitative plan which can be fixed depending on different levels of functions. By this means, deviations in budgets and the relationship between cost and volume are easily identified and necessary corrections can instantly be done. The preparation of flexible budgets are also closely related with the decisions taken by the management team. The preparation of budgets in a way that enables executives take decisions provide operativeness for the analysis of decision and cost. The management make use of these analysis in decisions such as choosing the profitable investment, the addition or abolition of manufacture stroke or renewal of machines and equipments. For this reason, organizing the upcoming years ideally exist owing to realistic and flexible budgets.