Son dönem Türk kamu yönetimi refomlarının değerlendirilmesi
Evalustion of reforms in Turkish public administration in the last term
- Tez No: 211420
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ ACAR, PROF.DR. ORHAN GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Cumhuriyetin kuruluşundan beri, kamu hizmetlerinin asıl sahibi ve sorumlusu olan devletin, bu hizmetleri vatandaşına sunarken haiz olduğu etkinlik ve yeterlilik derecesi tartışılmıştır. Bürokratik işlemlerin fazlalığı kamu yönetiminin demokratik işlemediği, devlet yapısının hantal olduğu, yapılan eleştiriler arasındadır. Bu eleştiriler doğrultusunda kamu yönetimi reformu gündeme gelmekte, siyasi partilerin programlarına konu olmaktadır. Bu çalışmada 2000'li yılların Türkiye'sinde, Türk kamu yönetiminin niteliğini değiştirmeyi amaçlayan reform tasarıları irdelenmiştir. Bu amaçla öncelikle dünyada kamu yönetimi reformu alanındaki yaşanan gelişmelerin neler olduğu, niçin değişime ihtiyaç duyulduğu ve bu değişimler sonucu ortaya çıkan yeni kamu yönetimi anlayışının Türkiye'ye yansımaları değerlendirilmiştir. Yapılan çalışmanın birinci bölümünde; kamu yönetimi kavramı, kamu yönetimde yeni arayışlara yol açan nedenler ve reform alanları değerlendirilmiştir. İkinci bölümde yeni kamu yönetimi kavramı ve anlayışı, kamu politikaları transferler ile bu transferlere yönelik örneklere yer verilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise idare sistemimizin genel esasları,tarihi gelişimi, kamu hizmetlerinin etkili ve verimli bir şekilde yerine getirilebilmesi için merkezi yönetim ile yerel yönetimlerin örgütlenme, görev, yetki ve kaynak dağılımı ile bunlar arasındaki ilişkilerin esas ve yöntemlerini düzenlemeyi amaçlayan Kamu Yönetimi Temel Kanunun Temel Tasarısı, Belediye Kanunu, Büyükşehir Belediye Kanunu ve Mahalli İdare Birlikleri Kanunu değerlendirilmiştir. Yine aynı bölüm içerisinde kamu yönetiminde başarının önkoşulları ile ilgili önerilere yer verilmiştir. Sonuçta ise reform çalışmaları yürüten her ülkenin kendi ekonomik siyasal ve kültürel yapısına uygun olarak birebir taklitçi anlayış yerine yenilikçi, günü kurtarmaya yönelik olmayan reform çalışmaları yapması gerektiği, aksi halde bunun reform değil restorasyon olacağı, bu durumun ise kamu yönetiminde yapısal ve işlevsel sorunlara çözüm olamayacağı belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since Turkish Republic was established, the activity and capacity degrees of government, which is responsible for public services, has been argued.The excess of bureaucratic process,public management working without democracy, and government structure being clumsy are some of criticized topics.In the ligth of these criticisms,public administration reform has been in agenda and has been interested by political parties. In this opperation, reform projections which aim to change the character of turkish public administration were explicated.For this purpose,firstly what the development of public administration in the world is,why changes are needed and reflection of concepts in new public administratation which arises on turkey due to the result of the changes were assessed At the first section of the opperation that have been done,a public management concept,the reasons which give rise to new research in public management and reform areas are evaluated.At the second section,new public management concept and understanding,public politics and transfers,and examples related with the transfers take place.At the third section, for fulfilling general princibles of management system,historical developments,and public services effectively and fruitfully, central management and the local managements? organization,duty,authority and source distrubution are evaluated.In addition,, Public Management?s Fundamental Proposal,Municipal Law,Metropolitan Municipality Law and Local Associative Administration Law are evaluated.Moreover,at the same section,the proposals related with requirements of success in public management are discussed. A s a result, every country that tries to reform should make reform opperations which are suitable for their own political and cultural structure ,reformist in stead of being imitator ,and permanent.Otherwise,reforms that people want to make are not real reforms,it is just a restoration.As a result of this situation,it is stated that structural and functional problems in public administration cannot be solved.