Bertrand Russell'ın eğitim görüşü
Educational view of Bertrand Russell
  1. Tez No: 211425
  2. Yazar: ALİ KEMAL ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NAİM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bertrand Russell (1872-1970), geçmis ve kendi dönemi egitim anlayıslarını elestirel bir bakısla inceleyen, bunlara bilgi ve tecrübelerini ekleyerek gelistiren bir düsünürdür. Gerçekçi, anlasılır ve uygulanabilir hedef ve uygulamalar öngörmesi, onun egitim görüsünün genel çerçevesini olusturmaktadır. Russell'ın görüsleri arasında; egitimde amaç, annelik egitimi, egitimde demokrasi, kisilik egitimi baglamında yapıcılık, zorluga alıstırma ayrıca tarih egitimi konuları özgün bir yer tutmaktadır. Egitimin finansmanı, egitimde zekâ, çocuk edebiyatı ayrıca cinsellik, din ve ahlak hususları ise tartısmaya açık; bununla birlikte uygulanabilirligi düsük konu ve yöntemleri barındırmaktadır. Russell, kisilik egitimiyle ilk altı yasta dinden uzak ama ahlaklı, düsünce ve sözde dogruluktan ayrılmayan, baskalarını seven ve onlar tarafından sevilebilen, yapıcı, paylasabilen, korku ve bencillikten uzak, cinsel konulardan haberdar, iç disiplini gelismis bir birey yetistirmeye çalısmaktadır. Diger yandan Russell, ögretimin amacını merak duygusunda toplamaktadır. O; merak eden, dikkatini toplayabilen, sabırla çalısan, kesin dogrulara baglanıp kalmayan ve kendi basına karar alabilen bilim insanı adayları diyebilecegimiz ögrenciler yetistirmek istemektedir.
Özet (Çeviri)
Bertrand Russell (1871-1970) is a philosopher, who examined the educational understandings during the past and his era from critical point of view and developed them by adding his knowledge and experience. His foreseeing the realistic, understandable, and feasible goals and applications form a general frame of his educational view. Objective of education, education for motherhood, democracy in education, structuralism in terms of personality, orientation to difficulties, and additionally, the matters of history education specifically take up a space among Russell?s view. Financing the education, intellects in education, child literature, as well as sexuality views, religious and ethical aspects include disputable, but poor feasible matters and methods. Russell, with its personality education, attempted to raise an individual, who is, far from the religion in the first six years, but morally upright, not leaving honesty in ideas and expression, familiar to sexual issues, and with improved internal discipline. However, from the other side, Russell converges the educational aim to the sense of great interest in. He intended to raise the students, who is greatly interested in, can pay careful attention, works patiently, not captive of the definite truth, can make decision himself, and is so-called the candidate for scientist.