Filozofların felsefi görüşleri ile eğitim önerileri arasındaki ilişkinin Bertrand Russell özelinde incelenmesi
The examination of the connection between philosophers' philosophical views and their educational recommendations in Bertrand Russell
- Tez No: 769914
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAŞİT ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Felsefe, Education and Training, Philosophy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimin Felsefi, Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, filozofların eğitim hakkında yazarken ideallerini felsefi bir yöntemle ve felsefi görüşleriyle ilişkilendirdikleri yahut ilişkilendirmedikleri sorununu Bertrand Russell'ın eğitim üzerine yapıtlarındaki unsurlar açısından incelemeyi ve tartışmayı amaçlar. Çalışma nitel bir çalışmadır. Verilerin analizi, doküman analizi (belgesel tarama) tekniğiyle elde edilmiş ve Bertrand Russell'ın eğitim üzerine yazdığı eserlerde savunduğu belli başlı savlar, eğitim felsefesi alanındaki yapıtların felsefi olma problemi çerçevesinde incelenmiştir.Bertrand Russell eğitim faaliyetinden etkilenmiş, eğitim üzerine düşünmeye yönelmiş ve eğitim hakkında öneriler, görüşler, yöntemler öne sürmüş bir filozoftur. Ancak eğitim üzerine yazdıklarının kendi felsefesiyle ve genel olarak felsefeyle bağlantısı sorgulanmaya açık haldedir. Çalışmada Bertrand Russell'ın, eğitim üzerine yazarken ele aldığı başka problemlerde yaptığı gibi felsefi bir yöntem izlemediği savunulmuştur. Bertrand Russell'ın, eğitimin amaçlarına, içeriğine ve yöntemine değindiği yazılarını felsefi görüşleriyle bağlantı kurmadan, temel felsefe sorunları ekseninde biçimlendirmeden oluşturduğu eleştirilir. Bu eleştiriler filozofların eğitim üzerine görüşlerini felsefi görüşlerinden türetmediği yargısına götürür.Çalışmada öncelikle eğitimin gerekliliği, felsefeden ne anlaşıldığı incelenmiş; eğitim ve felsefe ilişkisinin temel unsurları ve eğitim felsefesindeki belirli düşünce ekolleri ortaya konulmuştur. Sonrasında Bertrand Russell'ın benimsediği genel felsefi görüşlere ve eğitim üzerine görüşlerine yer verilmiştir. Buna göre filozoflar eğitim üzerine yazarken felsefi görüşlerinden hareketle mi yoksa felsefi görüşlerini bir kenara bırakıp kültürlü bir insanın sağduyusu ile mi yazdıkları araştırılmıştır. Bertrand Russell'ın eğitimin amacı, yöntemi, içeriği, öğrencinin bu süreçteki yeri gibi meselelere yönelik yazdığı metinlerden bölümlere ve felsefi anlamda değerlendirilmelerine yer verilmiştir. Bu anlamda bu çalışmada esas alınan genel eleştiriye uygun olarak Bertrand Russell'ın eğitim üzerine yazarken genel felsefi görüşlerindeki gibi sistematik ve felsefi bir yaklaşım sergilemediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to discuss the problem of whether philosophers associate or not associate their ideals with a philosophical method and their philosophical views while writing about education with regard to the elements in Bertrand Russell's works on education.This is a qualitative study. The analysis of the data was obtained by the technique of document analysis (document analysis) and the main arguments of Bertrand Russell in his works on education were examined within the framework of the problem of being philosophical of the works in the field of educational philosophy.Bertrand Russell was influenced by the educational activity. He tended to think about education and put forward suggestions, opinions and methods about education. However, the philosophical aspect of Bertrand Russell's writings on education is open to question.In the study, it is argued that Bertrand Russell does not follow a philosophical method as he does in other problems he deals with while writing on education. It can be criticized that Bertrand Russell created his writings on the aims, content and method of education without forming a connection with his philosophical views and without shaping them in the axis of basic philosophical problems. These criticisms create the conflict that there is no relationship between the views of philosophers on education and their philosophical views.At the beginning of this study, the necessity of education and what is understood from philosophy are examined, the basic elements of the relationship between education and philosophy and the tradition of classical and analytical philosophy are introduced. Later, the views of Bertrand Russell on education are introduced and this situation is detailed in. According to these thoughts, the contradiction of whether philosophers write with a philosophical method or away from this method when writing on education has been investigated. Bertrand Russell's texts written on issues such as the purpose, method, content of education are included. In this sense, it has been determined that Bertrand Russell does not apply to a systematic or philosophical method while writing their ideals on education.