Abdurrahman Es-sa'dî'nin, hayatı, eserleri ve Teysîru'l-kerim isimli tefsirindeki metodu
  1. Tez No: 211436
  2. Yazar: MEHMET SERİ DOĞRU
  3. Danışmanlar: DOÇ. AHMET FETHİ POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Abdurahman es-Sa'dî Yirminci yüzyılda yaşamış; Selefi düşünce yapısına sahip İslam âlimlerindendir. Tefsir başta olmak üzere İslami ilimlerin hemen hemen her dalında eserler vermiştir. Yaşadığı toplumda önemli bir misyon üstlenmiş olan müellif, telif ettiği eserlerle sahih dini anlayışın benimsenmesi, bid'at ve hurafelerin yok edilmesi hususunda üstün gayretler içerisine girmiştir. Eserlerinin genelinde bu amaçları güden es-Sa'dî bu yönüyle kendini toplumun ıslahı için adamış bir ilim adamıdır. Bir müfessir olarak Abdurrahman es-Sa'dî'nin metodu toplumsal amacı olan bir metodtur. Tefsir metodunun dikkati çeken en önemli özelliği herkesin anlayabileceği bir dil kullanmış olmasıdır. Ona göre tefsirin en önemli işlevi insanlara sahih dini anlayışı en etkili bir şekilde benimsetmek olmalıdır. Bunun için tefsirinde gereksiz uzatmalara ve ihtilaflı konularla ilgili tartışmalara rastlamak olanaksızdır. Ayeti tefsir ederken öncelikle ayetin vermek istediği mesajı doğrudan aktarmaya çalışır. Müellif, her ayetin günümüz insanına hitab eden bir yönünün olduğu kanaatine sahip olduğu için ayetin günümüz şartlarında nasıl anlaşılması gerektiği üzerinde yoğunlaşır.
Özet (Çeviri)
Abdurrahman as-Sa?dee, who lived in the twentieth century, is a Muslim scholar that has Salafi (ancestral) mentality. He almost authored a book in every branch of Islamic sciences, notably in tafseer (Quranic commentary). The author, who took on an important mission in his society, made huge efforts to be adopted the true understanding of Islam by Muslims with his works and to obliterate heresy (bid?at) and superstition. Aiming these purposes in his works in general, as-Sa?dee, in this respect, is a scholar that dedicated himself to rehabilitation of the society. As a mufasseer (Quranic commentator) his method has a social purpose. The most important conspicuous feature of his commentary method is that he used a language understandable by all. In his opinion, the most crucial function that Quranic commentary method must have is to make the true understanding of Islam adopted in the most effective way. Therefore it is impossibble to find superfluous protractions and controversial subjects in his Quranic commentary. As he interprets the ayat (verse), at first he tries to mention the message that the verse aims to get across. The author focuses on how the verse should be understood owing to his opinion that every single verse has an aspect interesting people of today.