Antik çağda deniz gücü ve önemli deniz savaşları
Naval force and important naval battles in ancient age
- Tez No: 211437
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İ. HAKAN MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
İnsanoğlunun saz demetlerini bir araya getirip, keçi postlarını şişirerek su üzerinde kalmayı başarmasıyla başlayan yolculuğunun ilkel sallarla devam edip gemi yapım teknolojilerinde ki ilerlemeyle ilkel sallardan antik çağdaki daha büyük ve daha hızlı ticari ve askeri gemilere olan dönüşümü ve gelişimi bu gemilerin devletlerin savunma ve yayılma politikalarında ki yerleri ve antik çağda büyük değişimlere neden olan bazı önemli deniz savaşları bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Bu tez konumu üç bölümde inceledim birinci bölümde Antikçağda Denizciliğin Gelişimi, ikinci bölümde Antik Çağda Gemiler, üçüncü bölümde ise Antik Çağda Deniz Gücü ve Önemli Deniz Savaşları olarak üç bölümden oluşmaktadır. Bu incelemem sonucunda Antikçağdan günümüze kadar deniz gücünün, ekonomik ve stratejik bakımdan önemli olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Naval travel of mankind has began with was fastened of rushes bunch and was managed to be on water by has been blowed up of goat fleece. Later, this development was continued with primitive rafts. After improvements in technology of ship construction more bigger and faster commercial and military ships was contructed. Our subject is about this improvements in to contruct ship and in conclusion used this ships by states for their defense and occupation politics and important naval battles which was caused big variations in ancient ages. Our subject is three part. First part is about improvemet in Navigation in Ancient Age, second part, Ships in Ancient Age, in third part, we searched Naval Force and Important Naval Battles in Ancient Age. In conclusion of our subject, commercial and strategical important of naval force in ancient age was understood.