Üniversite öğrencilerinin fonksiyonel besin bilgi düzeylerini belirlemeye yönelik bir ölçek geliştirme: Geçerlik ve güvenirlik çalışması
Validity and reliability of university students determine knowledge levels of functional food
- Tez No: 211439
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NAZAN AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Araştırma, Selçuk Üniversitesi'nin Sağlık, Sosyal ve Fen Bilimleri ile ilgili fakültelerinin, bölümlerine devam eden (209 kız, 208 erkek) 417 öğrencinin fonksiyonel besin bilgi düzeylerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Fakültelerin ilgili bölümleri, Tesadüfî Örnekleme yöntemi ile belirlenmiş, bu bölümlere devam eden öğrenci sayısı ise Oranlı Küme Örnekleme yöntemi(% 60'a yakın) kullanılarak saptanmıştır. Tıp fakültesi (26), Diş Hekimliği (19), Fen-Edebiyat Fakültesi: Matematik bölümü (74), Türk Dili ve Edebiyatı (46), İletişim Fakültesi(Radyo-televizyon) (25), Mesleki Eğitim Fakültesi(Beslenme Öğretmenliği) (33), İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (Uluslararası İlişkiler) (27), Eğitim Fakültesi (Biyoloji Öğretmenliği) (28), Ziraat Fakültesi (Gıda Mühendisliği) (49), Veteriner Fakültesi (48), Mimarlık-Mühendislik Fakültesi (Mimarlık) (12), Sağlık Meslek Yüksekokulu (Hemşirelik)(30) olmak üzere toplam 417, 4. ve 5. sınıf öğrencilerine ölçek araştırmacı tarafından iki kez uygulanmıştır. Uygulamada geçerliliğin belirlenmesinde kapsam, görünüş ve yapı geçerliliği incelenirken, güvenirlik testi için; testi yarılama, Kuder-Richardson (KR 20) iç tutarlılık katsayısı ve test?tekrar test güvenirlik yöntemleri kullanılmıştır. Birinci uygulama sonucu işlemeyen 27 soru başarı testinden çıkarılmış, başarı ölçeği 45 maddeye indirilerek yeniden düzenlenmiştir. 45 maddelik başarı ölçeğinden, ikinci uygulama sonucu işlemeyen ya da az işleyen 11 madde daha atılarak ölçek, 34 maddeye indirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in order to determine knowledge levels of functional food of 417 students (209 girls and 208 boys) from different faculties of Selcuk University that are relevant to Institute for Health and Social Sciences. Relevant departments of faculties were selected with Random Sampling method and the number of students attending to those departments was established by using the sample grouping method (approximately 60 %). This method was applied two times to 417 students in total from grade 4 and 5 as following: Faculty of Medicine (26), Faculty of Dentistry (19), Faculty of Science and Letters: Department of Mathematics (74), Turkish Language and Literature (46), Faculty of Communication (Radio-Television) (25), Faculty of Vocational Training (Nutrition Teaching) (33), Faculty of Economics and Administrative Sciences (International Relations) (27), Faculty of Education (Biology Teaching) (28), Faculty of Agriculture (Food Engineering) (49), Faculty of Veterinary Science (48), Faculty of Architecture- Engineering (architecture) (12), Vocational School of Health (nursing) (30). For reability test; split-half test, Kuder-Richardson (KR 20) internal consistency coefficiency and test- retest reliability methods were used when examining validity of content, view and structure in determining validity of application. 27 questions which did not function as a result of the first application were removed from achivement scale, and then achivement scale was reduced to 45 items and then rearranged. 11 more items which were non-functional or less functional as a result of the second application were eliminated from 45 items of achivement test and then reduced to 34 items.