Kur'anda ahiret hayatı
Life after death in the quran
  1. Tez No: 211440
  2. Yazar: MEHMET KAVUŞTU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DURMUŞ ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Ahiret inancı, Kur'ân-ı Kerîm'de çok genis ve farklı yönleriyle ele alınmıstır. Kur'ân-ı Kerîm'de bir taraftan, âhiret hayatının naklî yönüne yer verilerek, uhrevî âlemlerin ebedi manzaraları tasvîr edilip, gözler önünde canlandırılırken, bir taraftan da, âhiret hayatıyla, öldükten sonra dirilmeyle alakalı, süphe ve inkârlara cevap verilerek, öldükten sonra tekrar dirilmenin aklen mümkün oldugu, âhiretin vuku bulmasının gerekli oldugu, çesitli delillerle ispat edilmis, böylece mes'ele aynı zamanda aklî çerçevede de ele alınmıstır. Kıyamet ve ahiret inancı, slam inancının en önemli ilkelerindendir. Kur'an'ın ifadesiyle zerre kadar hayır yapan mükafatını görecek, zerre kadar kötülük yapan da cezasını görecektir. Kıyametin ve ahretin vaktini Allah'tan baska hiç kimse bilmemektedir, ancak kıyamet ve ahiret gelisini haber veren bir takım alâmetleri vardır. Bu alâmetler büyük ve küçük alâmetler olarak iki guruba ayrılmaktadır. Ahireti inkâr edenlerin ellerinde hiç bir delil yoktur. Onların iddiaları Allah'ı bilmemek, kudret, ilim gibi sıfatlarını tanımamaktan kaynaklanmaktadır. Ayrıca. günahlara meyil, dünyaya asın baglılık, kibir gibi bir takım enfüsî sebepler onları âhireti inkâra yöneltmektedir.
Özet (Çeviri)
After-life belief was discussed with its very broad and different aspects in Quran. In the Quran, it?s given place to the transferring aspect of after-life and it was described and represented eternal views of ethereal universe before eyes, on the one hand and doubts and denials about resurrection through after-life were answered and it has been proved that it was mentally possible to be revived after death, and occurence of after-life was probable. Thus the subject was also discussed within the rational framework. Belief of the end of the world and after-life are the most important principles of Islam. With the words of Quran, those who does good works in the slightest degree shall get its reward and those who does wrong works in the slightest degree shall be punished. Nobody knows the time of the end of the world and after-life, excepting Allah, but there are some signs informing us about coming of the end of the world and after-life. These signs are divided into two groups: small signs and big signs. There is no evidence those denying the after-life. Their claims are caused by unkowing Allah and his some capacities such as ability, science etc.. Also some sensual reasons such as tendency to the sins, extreme adrehence to the world, conceit directs them towards denial of the world.