Küreselleşme sürecinde kentlerin sosyo-ekonomik dönüşümü: 1980'den sonra Konya
Socio-economic transformation of cities in the process of globalization: Konya after 1980
  1. Tez No: 211444
  2. Yazar: İSKENDER GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. M. AKİF ÇUKURÇAYIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Dünya, 1980'den itibaren büyük bir dönüşüm yaşamaktadır. Dünyanın ekonomik, siyasal ve yönetsel anlamda geldiği yeni durumu ifade eden küreselleşme kavramı, bütün insanlığı etkilemektedir. Özellikle iletişim-bilişim döngüsünün hızla gelişmesinin en belirgin görüntüsü kentlerde ortaya çıkan sosyo-ekonomik dönüşümlerdir. Kentler de, sosyal dinamik bir bünye olması sebebiyle sürekli değişim içerisinde olan, fonksiyonları, aksiyonları ve sistem bağlantıları sürekli değişen bir yapıya sahiptir. 1980'li yıllarla birlikte neo-liberal politikalarla meydana gelen sermaye birikiminin ekonomik dönüşümü hızlandırdığı, teknolojideki değişim ve hızın, sosyal yapıyı çok hızlı bir değişim sürecine soktuğu görülmektedir. Bu dönüşüm süreci, ?dünya kenti?, ?küresel kent? gibi farklı kavramları ortaya çıkarmıştır. Tarihi birikimiyle, sivil toplumuyla, uluslar arası ticaretiyle, üniversitesiyle, yüksek toplumsal sermayesiyle ve bir dünya kenti olarak Konya'nın küresel ve evrensel tanınmışlığının adı olarak Mevlana'nın bu kent ile anılması bir Konya modelini ve imajını da ortaya koymaktadır. Bu çalışmada, hem kentleşmenin son dönemlerde geçirdiği evrimler ve doğurduğu toplumsal sonuçlar ile küreselleşme bağlamında kentler incelenecek hem de Konya'nın sanayi ve kültür şehri olarak küreselleşme sürecinde yaşadığı sosyal ve ekonomik dönüşümler incelenerek, küreselleşmenin Konya'daki yansımaları üzerinde durularak Konya'daki küreselleşme fenomeni ortaya konulmaya çalışılacaktır
Özet (Çeviri)
World has been facing a drastic transformation since 1980. The globalization concept, the world, expressing the world?s new economic, political and administratory situation, is affection all human beings. The fast development of communication-data processing loop appears in socio ?economic loops emerging in cities. Cities, due to being a socially dynamic entity under continuous change, have a structure whose functions, actions and system bonds are continuously changing. Since the early 1980s, it has been seen that capital accumulation by neo-liberal policies has given rise to economic transformation and change and phase of technology has taken social structure into a transformation process. This transformation process created new concepts such as ?world city? and ?global city ?. Pronouncing with Mevlana as its global and universal fame, with historical background, non-governmental societies, international trade, university and as a world city, Konya, forms a Konya model and image. In this study, cities are investigated from such points as the recent revolutions in urbanization, its consequences at public level, as well as the globalization phenomena in Konya is to be explored by analyzing its social and economical transformations as a both industrial and cultural city under globalization process and effects of globalization in Konya.