Tasavvuf tarihinde vird-hizb geleneği ve ismail hakkı bursevî'nin 'Şerh-i Salavât-ı Meşîşiyye'isimli eseri
The tradition of wird-hizb in the history of tasawwuf and bursawi's commentary on Salawat-i Mashishiyya
- Tez No: 211445
- Danışmanlar: PROF. DİLAVER GÜRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Dua, evrad, ezkar ve salavât genel olarak Müslümanların, özel olarak ise sûfilerin manevi açıdan beslenmeleri ve gelismeleri üzerinde asırlar boyu etkili olmustur. Bu nedenle de dua ve salavât gelenegi slam kültürünün her döneminde önemini korumustur. Sûfiler duanın slam kültüründe ve dinî yasantıda ki öneminden hareketle manevî yolculuklarında, nihaî hedefleri olan marifete ulasmak için sistematik bütünlügü, özel icra sekilleri ve sartları olan dua türleri olusturmuslardır. Bu durum daha sonra ?evrâd? ve ?ahzab? diye isimlendirilen kitap türlerinin ortaya çıkmasına yok açmıstır. Her tarikatın kendisine ya da kurucusuna atfedilen evradları vardır ve bu evradlar gerek kendi mensupları gerekse dinî yasantıya sahip diger insanlar tarafından ilgiyle okunmustur. Bu çalısmada genel anlamda Müslümanların, daha derin ve özel anlamda ise sûfilerin yasantısında bu kadar öneme sahip olan dua ve salavât gelenegi, önce Kur'ân-ı Kerîm'de ve hadislerde ortaya konuldu. Daha sonra ise dua ve salavât, sûfilerin manevî hayatlarında özel yeri olan vird, hizb, evrad ve zikir kavramları ile beraber tasavvufî açıdan incelendi. Bu dualara örnek olarak ise Abdüsselâm b. Mesîs'e ait olan Salavât-ı Mesîsiyye'nin smail Hakkı Bursevî tarafından serhedilen metninin sunumu yapılmıstır. Ayrıca eserin adı, yazılıs gayesi, nüshaları, metod ve içerigi hakkında bilgi verilmistir.
Özet (Çeviri)
Prayer (al-du`a), awrad, adhkar and salawat have been effective for ages about the spiritual feeding and development of sufis in special and the muslims in general. For this reason, prayer and salawat have protected their importance in every period of Islamic culture. Sufis have formed sorts of prayer which have special accomplishment types, conditions and systematical wholeness to reach the knowledge which has ultimate targets due to the importance in their lives and the Islamic culture. This station has caused the appearance of book types called ewrad and akhzab after works. Every religious order has ewrads attributed to their founder or the religious orders themselves and these ewrads have been read with great interest both their own members and those who have religious life style. The tradition of the prayer and salawat which have too much importance in the life of muslims in general and of sufis in spiritual meaning have been set out firstly in Holly Qur?an and hadiths in this study. And than prayer and salawat have been studied in the points of wird, hizb, ewrad and dhikr concept which have a special place in the spiritual life of sufis. Salawat-i Mashîshiyya of Abd Al-Salam b. Mashîs has been examined as examples of these prayers with the presentation of the texts explained by Ismail Haqqi Bursawî. Besides; information about the work, aim of being written, periodicals and content has been given.