Avrupa Birliği sürecinde kobilerde yatırım ve ihracat finansmanı problemleri ve bir çözüm modeli
Investment and export financing problems in smes in the process of European Union and a solution model
- Tez No: 211446
- Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN OKKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Günümüzde ülke ekonomilerinin, faaliyet döngüsünün ve sosyal yapının temelini olusturan kobiler içinde bulundugumuz dönemde bir yandan üretip ayakta kalabilme mücadelesi verirken diger taraftan küresel pazar içerisinde sınırların kalktıgı, bilgi teknolojilerinin rekabet ortamını sınır ötesine tasımakta oldugu bir ortamda dünyanın hemen hemen tüm pazarlarında yer alabilme olanagı ile hiç bilmedigi oyuncularla rekabet etmek zorundadırlar. Kobiler artan rekabet ortamında kendilerinden beklenen temel islevleri yerine getirebilmek için daha fazla finansman kaynagına gereksinim duymaktadırlar. Kobiler ihtiyaç duyulan bu fonları temin etmede bir kısmı kendi iç dinamiklerinden bir kısmı ise dıs kaynaklardan dogan çesitli problemler ile karsılasmaktadırlar. Kobiler finansman sorunlarının çözümüne yönelik olarak dıs kaynaklara basvurabilmektedirler. Bunlar; banka kredileri olabilecegi gibi leasing, faktöring, forfaiting ve risk sermayesi gibi çesitli finansman seçenekleri de olabilmektedir. Ülkemizde bu kaynaklara ilave olarak kobiler, farklı kuruluslar tarafından saglanan hibe desteginden düsük faizli kredi destegine, garanti desteginden ortaklık destegine kadar genis bir yelpazeden de faydalanabilmektedirler. Ancak alternatif finansman tekniklerinin kobiler tarafından tanınmaması ve kobilere verilen desteklerin çok farklı kurumlar tarafından saglanması kaynakların verimli kullanımını engellemektedir. Finansman tekniklerinin kobilere tanıtılmasının ve kobilere destek saglayan kurulusların tek çatı altında toplanarak ortak bir politika çerçevesinde faaliyet göstermelerinin faydalı olacagı kanaatindeyiz. Ayrıca uluslararası kuruluslar tarafından saglanan desteklerle ilgili gerekli tanıtım faaliyetlerinin yapılması ve bu desteklerin kullanımına yönelik egitimlerin verilmesi ile kobilerimizin bu kaynaklardan daha fazla fayda saglayacagına inanmaktayız. Kobilerimiz kendileri için oldukça önemli bir dıs finansman kaynagı olan sermaye piyasalarından da yeterince faydalanamamaktadırlar. Bu alanda yapılacak olan çalısmalar ve kobilere özgü yeni düzenlemeler ile sermaye piyasaları kobilerin finansman problemlerinin çözümünde önemli bir rol üstlenecektir
Özet (Çeviri)
Today, on the one hand SM Es have to compete with players with the possibility of taking place nearly in all the markets of the world where the borders are removed within the global market and where they carry the competition environment of information technologies to the cross-borders, while on the other hand they underlies country economies, activity cycle and social structure struggle to produce and survive in such a period of time. SMEs need more sources of finance in order to implement basic functions expected from them within the increasing competition environment. In obtaining these funds, SMEs face with several problems some caused by its own internal dynamics and some resulted from external sources. SMEs may apply to the external sources towards solving their financing problems. They could be several financing options such as leasing, factoring, forfeiting and venture capital as well as bank credits. In addition to these sources, they can be able to benefit from a large range of advantages from grant support provided by different institutions to the low-interest credit support and from guarantee support to the partnership one in our country, but nonrecognition of alternative financing techniques by SMEs and acquisition of supports to the SMEs from different institutions prevents efficient use of sources. We think that introducing of financing techniques to the SMEs and bringing the institutions supporting the SMEs together under the same roof and having them display activity within the fremework of a common policy would be useful. Also, we believe in that our SMEs shall provide more benefit from these sources by performing publicity activities regarding supports provided by international institutions and by providing trainings towards use of these supports. In our country, SMEs cannot sufficiently benefit from capital markets which are rather important external financing source for them. Capital markets shall play an important role in solving financing problems of SMEs with the works to be conducted in this field and with new arrangements specific to the SMEs.