Türkiye'de ilköğretim okullarında okutulan sosyal bilgiler ders kitapları ile Amerika Birleşik Devletleri'nin Vırgınıa ve Los Angeles eyaletlerinde aynı yaş grubundaki öğrencilere okutulan ders kitaplarının şekil ve içerik yönünden karşılaştırılması
The comparison of figure and content point of the books teaching students at the same age groups in provinces of Los Angeles and Virginia of the with social sciences lesson's books teaching at primary school in Turkey
  1. Tez No: 211450
  2. Yazar: ESRA SAÇLI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. DURMUŞ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Tarih, Geography, Education and Training, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 275
Özet
Bu çalısmada; Türkiye'de okutulan ilköğretim Sosyal Bilgiler ders kitapları ABD'nin Virginia eyaletinde ve California eyaletinin Los Angeles kentinde ilköğretim 6.ve 7. sınıf Sosyal Bilgiler dersinde okutulan ders kitapları sekil ve içerik yönünden karsılastırılmıstır. Diğer taraftan bu çalısmayla; Türkiye'de ve ABD'nin Virginia eyaleti ve California'nın Los Angeles kentinde Sosyal Bilgiler dersine ayrılan yıllık ortalama zaman, ders kitabının kullanıs biçimi, kısaca Sosyal Bilgiler dersinin islenisi anlatılmıs, Amerika Birlesik Devletleri ile Türkiye arasında bir karsılastırma yapılmıs ve ilköğretim Sosyal Bilgiler dersinin islenisi konusunda genel bir değerlendirme yapılmıstır. Çalısmamız neticesinde ABD ders kitaplarının Türkiye'de hazırlanan Sosyal Bilgiler ders kitaplarına göre özellikle sekil ve fiziksel yapı yönünden öğrencilerin yas ve ruhsal yapılarına daha uygun gelebilecek sekilde hazırlandığı tespit edilmistir. Ancak bütün bu üstünlüklerinin yanında ABD ders kitaplarının birtakım önyargılarla hazırlandığı ve ABD öğrencilerine yanlı bilgiler kazandırdığı da tespit edilmistir.
Özet (Çeviri)
In this study, we have compared the content and figure of Social Sciences Lesson?s book teaching at 6 and 7 Grade Social Sciences in Virginia province and in Los Angeles city of California province. On the other hand with this study we have explained the annual average time seperated for Social Sciences Lesson and method of using of Student Book. Briefly; we explained Social Sciences training, compared between USA and Turkey and made a general evaluation about teaching Primary Social Sciences As a consequence, we have confirmed that, Social Sciences Student Book prepared in USA is more suitable for student?s age and psychological attitude, especially in figure and content point. However, besides all this superiority, we have confirmed that Student?s Book prepared in USA with some prejudice and caused to win to students having biased information.