Davadan feragat
  1. Tez No: 211451
  2. Yazar: AHMET DERE
  3. Danışmanlar: DOÇ. CEMİL KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalısmada, esas olarak hem Medeni Yargılama Hukuku hem de dari Yargılama Hukuku'nda davadan feragat hukuki müessesesi incelenmis iki yargılama usulü arasındaki farklar ortaya konulmustur. Diger taraftan uygulama örnekleriyle bu farkların sebepleri ortaya konulmaya çalısılmıstır. Üç bölümden olusan tezin birinci bölümde; davadan feragat kavramı ve hukuki niteligi, özellikleri, benzer kavramlarla karsılastırılması ve feragat niteligi tasımayan durumlar incelenmistir. kinci bölümde; feragat edilemeyecek davalar ve davadan feragat edebilecek kisiler ele alınmıstır. Üçüncü bölümde; davadan feragatin konusu, sekli, zamanı, mahkemenin verecegi karar, karara karsı kanun yollarına basvuru, feragatin iptali ve hüküm ve sonuçları üzerinde durulmustur. Çalısmada, netice olarak, davadan feragat hukuki müessesinin idari yargılama usulündeki uygulamasının medeni yargılama usulünden farklı oldugu sonucuna varılarak bu konudaki eksiklikler ortaya konulmus ve dari Yargılama Usulü Kanunu için alternatif kanun maddesi teklifleri önerilmistir.
Özet (Çeviri)
In this study, the legal concern of renunciation of a case is investigated fundamentally both in Civil Judging Law and Administrative Judging Law; and the differences between the two proceedings are displayed. On the other hand, with practice examples it has been tried to indicate the reasons of those differences. In the first chapter of the three in the thesis; the concept of renunciation of a case and its quality, features, comparison with similar concepts; and situations that do not include renunciation are analyzed. In the second chapter; the cases which cannot be disclaimed and people who can renounce of a case are undertaken. In the third chapter, the subject of renunciation of a case, its method and time, the decision of the court, applying against the decision, the cancellation of renunciation, judgement and the results of the judgement are discussed. Consequently, in the study by arriving to a conclusion that the legal concern of renunciation of a case in administrative proceeding practice is different from civil proceeding and the deficiencies are displayed; and for the Law of Administrative Proceedings alternative notice of motion is suggested.