İlköğretim 5. sınıf fen ve teknoloji dersinde oluşturmacı yaklaşım doğrultusunda hazırlanmış öğrenme paketinin, öğrenme paketine ve fen ve teknoloji dersine yönelik tutum ve başarı üzerindeki etkileri
The effects of learning package which was prepared for the science and technology lesson according to the constructivist approach, on the 5th grade students? achievement their attitudes towards the lesson, their success and the learning package
  1. Tez No: 211467
  2. Yazar: AYŞE DERYA IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENVER TAHİR RIZA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu arastırma Fen ve Teknoloji dersi için olusturmacı yaklasım dogrultusunda hazırlanmıs ögrenme paketinin 5. sınıf ögrencilerinin Fen ve Teknoloji dersine yönelik tutumu, basarıları ve ögrenme paketine yönelik tutumları üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla yapılıstır. Arastırma 2005 ? 2006 ögretim yılında zmir li Buca lçesi Saadet Emir lkögretim Okulun' da okumakta olan 184 ilkögretim 5. sınıf ögrencisi ile gerçeklestirilmistir. Verilerin toplanabilmesi için üç farklı ölçek kullanılmıstır. Ögrencilerin Fen ve Teknoloji dersine yönelik tutumlarını belirlemek amacıyla güvenirlik katsayısı 0,91, geçerligi 0,93 olan 23 maddelik tutum ölçegi ile Ögrenme Paketine yönelik tutumlarını belirlemek amacıyla güvenirlik katsayısı 0,80, geçerligi 0,95 olan 21 maddelik bir tutum ölçegi kullanılmıstır. Ögrencilerin Fen ve Teknoloji dersi basarısını ölçmek için kritere dayalı olarak gelistirilen basarı testinin geçerligi ise 0,93 olarak hesaplanmıstır. Arastırma sonunda, olusturmacı yaklasım dogrultusunda hazırlanmıs ögrenme paketinin, olusturmacı yaklasıma göre basarı üzerinde daha olumlu etkileri oldugu, ögrenme paketine yönelik tutumu arttırmada daha etkili oldugu ve Fen ve Teknoloji dersine yönelik tutum üzerinde olumlu egilime neden oldugu belirlenmistir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to determine the effects of learning package which was prepared for the Science and Technology lesson according to the constructivist approach, on the 5th grade students? achievement their attitudes towards the lesson, their success and the learning package. The study was conducted over 184 5th grade students in Buca Saadet Emir Primary School in spring term of 2005 ? 2006 Educational Year. Different types of scales were used to gather the data. To determine the students? attitudes towards the Science and Technology lesson, a 23 items of attitude test whose reliability coefficient was 0,91, validity was 0,93 to derive the students? attitudes towards the Learning Package a 21 items of attitude test with reliability coefficient was 0,90, validity was 0,95, was used. The validity of the achievement test, which was used to measure the success of students of Science and Technology lesson, was estimated as 0,93. At the end of the research; it was determined that the Learning Package which was prepared according to the constructivist approach had more positive effects on than the constructivist approach itself and it was more effective on increasing the positive attitude towards the Learning Package and it caused a positive tendency on the attitudes towards the Science and Technology lesson.