Hayat bilgisi öğretiminde proje tabanlı öğrenmenin akademik başarı, yaratıcı düşünme, kalıcılık, hayat bilgisi dersine karşı tutum düzeylerine etkisi
The effect of project based learning on academic success, creative thinking, permanance, attitude levels towards life study course in knowledge of life teaching
  1. Tez No: 211468
  2. Yazar: DEMET EKİNCİ IŞIK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜLYA HAMURCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu arastırmanın amacı; ögrencilerin isbirligi yaparak çalıstıkları, arastırma ve inceleme yaparak bilgiye ulastıkları ve süreç sonunda bir ürün meydana getirerek, ürünlerini sergiledikleri bir model olan proje tabanlı ögrenmenin yaratıcı düsünme, akademik basarı, hayat bilgisi dersine karsı tutum ve kalıcılık düzeylerine etkisine bakılarak; ögretmenlere ve arastırmacılara önerilerde bulunmaktır. Bu arastırma, ilkögretim 3. sınıfa devam eden 48 ögrencinin katılımı ile gerçeklesmistir. Arastırmanın modeli öntest-sontest kontrol gruplu yarı deneysel desen olarak belirlenmistir. (lgili desen uyarınca, deney ve kontrol grupları belirlendikten sonra her iki grubun ögretmenleri, arastırmacı tarafından gelistirilen Hayat Bilgisi Dersi Basarı Testi, Dündar (2003) tarafından gelistirilen Hayat Bilgisi Dersi Tutum Ölçegi ve Torrance Yaratıcı Düsünme Testinin Sözel A Formu uygulanmıstır. Deney grubundaki ögrencilerle 9 hafta süresince, ?Meslekler, Dogal Afetler ve Yönler? konulu, 3 proje çalısmasından olusan ?Proje Tabanlı Ögrenmeye Dayalı Hayat Bilgisi Egitimi? gerçeklestirilmistir. Kontrol grubunda günlük egitim ögretim aktivitelerine herhangi bir müdahalede bulunulmamıstır. Her proje sonunda arastırmacı tarafından, konuyla ilgili basarı testi, hem deney hem de kontrol grubuna uygulanmıstır. Dokuz haftalık ?Proje Tabanlı Ögrenmeye Dayalı Hayat Bilgisi Egitimi? uygulaması sonunda deney ve kontrol grubunda yer alan ögrencilere, Torrance Yaratıcı Düsünme Testinin Sözel B Formu ve Hayat Bilgisi Dersi Tutum Ölçegi tekrar uygulanmıstır. Ayrıca ?Meslekler? ve ?Yönler? konularına ait basarı testleri, son testlerin uygulanmasından 15 gün sonra, ögrenilen bilgilerin kalıcılıgının saptanması amacıyla tekrar uygulanmıstır. Toplanan veriler analiz edilerek degerlendirilmistir Arastırma sonucunda: 1. Proje Tabanlı Ögrenmeye Dayalı Hayat Bilgisi Egitimi uygulanan grupta yer alan ögrencilerin basarı son-test puanlarının kontrol grubunda yer alan ögrencilerin aldıkları son-test puanlarına göre anlamlı derecede artıs gösterdigi görülmüstür. Deney grubunun ön test-son test puanlarının Wilcoxon isaretli sıralar testi sonuçlarına göre sontest lehine anlamlı fark elde edilmistir. 2. Proje Tabanlı Ögrenmeye Dayalı Hayat Bilgisi Egitimi uygulanan grupta yer alan ögrencilerin kalıcılık sontest puanlarının kontrol grubunda yer alan ögrencilerin aldıkları son-test puanlarına göre anlamlı derecede artıs gösterdigi görülmüstür. Deney grubunun ön test-son test puanlarının Wilcoxon isaretli sıralar testi sonuçlarına göre sontest lehine anlamlı fark elde edilmistir. 3. Proje Tabanlı Ögrenmeye Dayalı Hayat Bilgisi Egitimi uygulanan grupta yer alan ögrencilerin tutum ölçegi sontest puanlarının kontrol grubunda yer alan ögrencilerin aldıkları son-test puanlarına göre anlamlı derecede artıs gösterdigi görülmüstür. Deney grubunun ön test-son test puanlarının Wilcoxon isaretli sıralar testi sonuçlarına göre sontest lehine anlamlı fark elde edilmistir. 4. Proje Tabanlı Ögrenmeye Dayalı Hayat Bilgisi Egitimi uygulanan grupta yer alan ögrencilerin yaratıcılık testi sontest puanlarıyla kontrol grubunda yer alan ögrencilerin aldıkları son-test puanları arasında farklılık görülmemistir. Deney grubunun yaratıcılık ön test-son test puanları arasında da Wilcoxon isaretli sıralar testi sonuçlarına göre sontest lehine anlamlı fark olmadıgı görülmüstür. 5. Deney ve kontrol gruplarında yer alan ögrencilerin yaratıcılık testi ile akademik basarı sontest puanları arasında anlamlı iliskiye rastlanmamıstır. Ancak deney ve kontrol gruplarında yer alan ögrencilerin tutum ile akademik basarı sontest puanları arasında pozitif anlamlı iliskiye rastlanmıstır
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is make suggestions to teachers and researchers by evaluating the effect of project based learning?s, a model where students work cooperatively, reach information by research and study, and present the product they make at the end of this process, on attitude and permanence levels of creative thinking, academic success, knowledge of life course. This research was conducted with the participation of 48 3rd grade students. The model of the research is determined as half-experimental pattern with pre test and final test control group. After determining experiment and control groups according to the related pattern, both groups? teachers have practiced Knowledge of Life Course Success Test, developed by the researcher, and Knowledge of Life Course Attitude Scale and Torrance Creative Thinking Test Verbal A Form, developed by Dundar (2003) to both groups. For a 9-week period, ?Project and Learning Based Knowledge of Life Education?, consisting of 3 projects and with a topic of ?Occupations, Natural Disasters and Courses? was given to the students in experiment group. There was no interference with the control group?s daily education routine. At the end of each project, a success test to both experiment and control groups was conducted by the researcher. After nine-week ?Project and Learning Based Knowledge of Life Education? practice, Torrance Creative Thinking Test Verbal B Form and Knowledge of Life Course Attitude Scale were practiced to the students in experiment and control group again. Also, success tests about ?Occupations? and ?Courses? were practiced again 15 days after the final tests to determine the permanence of learned information. The collected data was evaluated by analysis. At the end of the research: 1.It is seen that the final test scores of the students in the group of ?Project and Learning Based Knowledge of Life Education? practice have increased significantly when compared to the final test scores of the students in the control group. Pre test ? final test scores of the experiment group had significant difference in favor of final test scores in Wilocoxon marked lines test. 2.The permanence final test scores of the students in the group of ?Project and Learning Based Knowledge of Life Education? practice have increased significantly when compared to the final test scores of the students in the control group. Pre test ? final test scores of the experiment group had significant difference in favor of final test scores in Wilocoxon marked lines test. 3.The attitude scale final test scores of the students in the group of ?Project and Learning Based Knowledge of Life Education? practice have increased significantly when compared to the final test scores of the students in the control group. Pre test ? final test scores of the experiment group had significant difference in favor of final test scores in Wilocoxon marked lines test. 4.The creativity test final test scores of the students in the group of ?Project and Learning Based Knowledge of Life Education? practice have not shown a significant difference when compared to the final test scores of the students in the control group. Pre test ? final test scores of the experiment group had not shown significant difference in favor of final test scores in Wilocoxon marked lines test. 5.No significant relation between creativity test and academic success final test scores of the students in experiment and control groups was reported. However, a positive and significant relation was reported between the attitude and academic success final test scores of the students in experiment and control groups.