Boşanmış ailede yetişen ergenlerin bilişsel çarpıtmalarıyla benlik değeri arasındaki ilişki
The relationship between cognitive distortions with self-esteem of adolescents who are grown in divorced family
  1. Tez No: 211469
  2. Yazar: YEŞİM KUYUCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞÜHEDA ÖZBEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu arastırmanın amacı bosanmıs ailede yetisen ergenlerin bilissel çarpıtmalarıyla benlik degeri arasındaki iliskiyi ve belirlenen bazı degiskenlerle farklılık olup olmadıgını karsılastırarak incelemektir. Örneklem, anababası bosanmıs 155 ögrenciden olusmaktadır. Veri toplama araçları: Günlük Davranıslar Ölçegi-E Formu, Otomatik Düsünceler Ölçegi, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçegi, Kisisel Bilgi Formu. Veriler, korelasyon, ?t? ve Tukey testi, tek yönlü varyans analizi (F) ile çözümlenmistir. Bulgular: Bosanmıs ailede yetisen ergenlerin benlik degeriyle bilissel çarpıtmaları arasında anlamlı bir iliski saptanmıstır. Ergenlerin benlik saygıları yükseldikçe, bilissel çarpıtmaları azalmakta ve elestiriye duyarlılık, depresif duygulanım, hayalperestlik artmasıyla, bilissel çarpıtmaları da artmaktadır. Basarı; haklara saygı gösterilmesi; fikrinin alınması; aile bireyleriyle birlikte karar alma; üvey kardesin olması; anababanın tekrar biraraya gelmesini isteme; yasantısına yakın çevresinin karısmaması; bosanma nedeniyle kendisini öfkeli, suçlu hissetmesi; kendisini üzgün hissetmesi ile benlik degeri ve bilissel çarpıtmaları arasında anlamlı bir farklılık belirlenmistir. Basarılıların, haklarına saygı gösterilenlerin, fikri alınanların, aileyi ilgilendiren konularda aile bireyleriyle birlikte karar alanların, kardesinden ayrılmak zorunda kalanların, yasantısına yakın çevresi karısmayanların, benlik saygısı daha yüksek; depresif duygulanım, psisik izolasyonu daha düsüktür. Anababasının tekrar biraraya gelmesini isteyenlerin kendilik kavramı sürekliligi daha yüksek; elestiriye duyarlılık, psikosomatik belirtileri daha düsüktür. Bosanma nedeniyle kendilerini öfkeli, suçlu hissedenlerin, hissetmeyenlere göre, benlik degeri, kendilik kavramı sürekliligi daha yüksek; depresif duygulanım daha düsüktür. Kendini üzgün hisseden ergenlerin, kimseye güvenemeyenlere göre, benlik saygısı, kendilik kavramı sürekliligi daha yüksek; kisilerarası iliskilerde tehdit hissetme, psikosomatik belirtileri daha düsüktür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to study by comparing whether adolescents who are grown in divorced family are the relation between cognitive distortions and self-esteem, and whether with some determined variables are different. Sample is composed of 155 students who their parents have divorced. The instruments of collenting data: Daily Behaviours- Scale, Automatic Thoughts Questionnaire, Rosenberg Self-Esteem Scale, Personal Information Form. Data have been analyzed via correlation, ?t? and Tukey Test and Oneway Analyze (F). Findings: It has been determined a meaningful relation between self-esteem and cognitive distortions for adolescents grown in divorced family. The more sensitive to criticism, depressive affect, dreaming increase in adolescents, the more cognitive distortions increase; but when their self-esteem increase, their cognitive distortions decrease It has been determined a meaningful difference between cognitive distortions and selfesteem of adolescents with success; having been shown respect to rights; having been got adolescent?s opinion; making decision with together members of family; having stepsister; wishing for parent to come together; not becoming confused to their life of their close environment; feeling angry and guilty themselves because of divorcement; feeling sad themselves. Those who have been successful, have been shown respect to their rights, have been got their opinion, have been made decision together with the members of the family about the topics concerned with family, had to leave from their brother, have not became confused to their life of close environment have higher self-esteem; but they have less depressive affect, phychological isolation. Those who have been asked for parent to come together have higher self-concept continuity; but they have lower sensitive to criticism, psychosomatic symptoms. Those who feel themselves angry and guilty have higher self-esteem, self-concept continuity than those who do not feel them; when they feel themselves such this kind affects, their depressive affect is lower. The adolescents who feel themselves sad, than those who are not able to trust, have higher self-esteem, self-concept continuity; have less feeling of threat interactions, psychosomatic symptoms.