Madde bağımlısı olan ergenlerin kimlik statülerinin belirlenmesi
Determination of drug addict adolescents of identity status
  1. Tez No: 211471
  2. Yazar: SEVAL PALA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKAVET TOPÇU KABASAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalısmada 55 madde bagımlısı ve 56 madde bagımlısı olmayan toplam 111 Türk ergenin kimlik statüleri , algılanan anne- baba kabul redleri ve psikolojik uyumları arasındaki iliski karsılastırılmıstır. Örneklemin %14'ü kız ergenlerden olusmaktadır. Arastırma sonuçlarına göre bagımlı ergenlerin basarılı kimlik statüsü puanları kontrol grubunun ilgili puanlarından anlamlı derecede düsükken ; bagımlı grubun kargasalı kimlik statüsü puanları kontrol grubuna oranla anlamlı derecede yüksektir. Ebeveynlerine iliskin kabul algılayan ergenlerin basarılı kimlik statüsü puanları , red algılayanlara oranla anlamlı derecede yüksektir. Ebeveynlerinden red algılayan ergenlerin kargasalı kimlik statüsü puanları farklılasacak düzeyde yüksek olarak izlenmistir. Ebeveynlerince reddedildigini algılayan ergenlerden %63.2'si madde bagımlısıdır. Madde bagımlısı ergenler annelerini kontrol grubuna oranla daha saldırgan ve ayrısmamıs red davranısı içinde , ve daha düsük kabullü algılamıslardır. Bagımlı ergenler babalarını daha ihmalkar , saldırgan ve ayrısmamıs red davranısı içinde degerlendirmislerdir. Psikolojik uyumlarına bakıldıgında bagımlı ergenlerin kontrol grubuna oranla, daha saldırgan oldukları , özsaygı ve öz-yeterliliklerinin daha düsük belirdigi , duygusal duyarlılıklarının daha az ve dünya görüslerinin daha olumsuz izlendigi arastırma bulguları arasındadır.
Özet (Çeviri)
In this study 55 addict and 56 normal totally 111 Turkish adolescent?s identity status, perceived parental acceptance-rejection and psychological adaptation had been compared 14 % of the random sample is female. According to the results of studies ; addict adolescents?s percantage point of identity achivement statuses are meaninfully lower then the control group;while being this dependent group?s diffused identity status points are expressively more then control group. The addict adolescents in comparison with normals; they are more aggressive, they have less self ? esteem, self-respect , less emotional sensibility and more negative world view. The identity achievement status points of the adolescents who perceived the acceptance which is related with their parents is expressively more then the refuse beholders. The adolescents who perceived refusement from their parents have clearly hight identity diffusion status point. 63% of the adolescents who are perceived refusement from their parents are drug addict. Addict adolescents perceived their fathers more neglectful ,agressive and they perceived patternal undifferentiated rejection behaviour.