İlköğretim okullarında görsel sanatlar dersinde bilgisayarla grafik tasarım uygulamaları üzerine bir değerlendirme
An evaiuation of applications of computer aided graphic design at elementary schools
  1. Tez No: 211478
  2. Yazar: ORHUN COŞKUN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. MEHMET BOZTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
?İlköğretim Okullarında Görsel Sanatlar Dersinde Bilgisayarla Grafik Tasarım Uygulamaları Üzerine bir Değerlendirme? konulu bu araştırmada, ilköğretim okullarında görsel sanatlar derslerinde grafik tasarım uygulamaları olan öğretim programlarının uygulanması sırasında günümüz teknolojisinden yararlanılmasının gerekliliği, önemi ve öğrenci geleceğine faydalarının çeşitli kaynaklardan derlenerek değerlendirilmesi yapılmaktadır. Bilgisayarla grafik tasarımı uygulamaları ve bilgisayarın tarihi geçmişi araştırılarak günümüzde ve gelecekte eğitim sistemindeki yerinin ne olabileceği belirlenmiştir. Türkiye'de grafik tasarım çalışmalarının durumu, görsel sanatlar dersi öğretim programlarının özellikleri göz önünde bulundurularak ilköğretim okullarında bilgisayar ile grafik tasarım uygulamalarında önerilen bilgisayarların özellikleri verilmiş, kullanılması gereken programlar saptanmış, amaçları ve yöntemleri anlatılmıştır. Sanat ve sanat eğitiminin küçük yaşlardan itibaren verilmesi, kişinin yaratıcı faaliyetlere yönelmesini, estetik beğeni kazanmasını, çevresiyle iyi iletişim kurmasını, problemlerini daha kolay çözmesi gibi beceriler kazandırdığı açıklanmıştır. Görsel sanatlar dersinde grafik tasarımı uygulamaları için kullanılması gereken bilgisayar ve programları araştırılması yapılmıştır. Bu araştırma, İlköğretim okullarında öğrencilere, günümüz teknolojisinin ve çağın getirdiklerine ayak uydurmalarını sağlayacak öğretim programının yanında kaynak ve rehber olabilecek şekilde literatürden, makalelerden, çeşitli bilgisayar dergilerinden, tezlerden ve basılı kaynaklardan derlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research whose subject is“An Evaiuation of Applications of Computer Aided Graphic Design at Elementary Schools”, the evaluation of the importance and necessity of utilizing the latest technology during the application of educational program(lles which has applications of graphic design in Visual Arts and of advantages in the future of students is being considered, resulting from various sources. Searching the applications of computer aided graphics design and historical background of computer, what the level of its function and applicability might be in educational system nowand in the future has been determined. Taking into account the studies on graphic design in Turkey, the contents, aims and targets of Visual Arts educational programıne, the specifications of the computers recommended for graphic design applications at elementary schools have been given; the software to be used has been defined; aims and techniques have been described. That art and education of art should be given at the levels of earlier ages help the students oriented towards creative activities, gain esthetical affinity; manage a good contact with people in their neighbourhood and their problems more easily, gain similar other skills has been explained. The search on specifications of hardware and software of computers to be used in the applications of graphic design in Visual Arts has been carried out. This research is compiled through the sources of various literatures, articles, magazines of co(llputers, theses and other printed documents in a way beside the educational programme it can be an alternative source and guide that help the students at elementary schools adapt the latest technologic requirements and innovation in the present age.