Semiyolojik açıdan soyut resimde imge
Image in abstract art from the view of semiology
  1. Tez No: 211479
  2. Yazar: MUTEBER BURUNSUZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE HALIÇINARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Soyut bir resmin semiyolojik açıdan incelenebilmesi bu arastırmanın temel amacını olusturmaktadır.Arastırmanın alt bölümlerinde ?Göstergebilim? ve ?Soyut Sanat? bölümlerine yer verilmistir. Resim-is egitimi ögrencilerinin sanatsal gelisim süreçlerine bu tezin katkı saglayacagı düsünülmektedir.Bu arastırma; resim egitimi alan ögrencilerin basvuracakları bir kaynak niteligindedir. Gerekli olan literatür asaması ile birlikte bu alanda yapılmıs arastırma örnekleri de incelenerek soyut bir resmin semiyoloji ile olan baglantısı kurulmus ,ve çözümlemeler sanatçıların eserleri dogrultusunda yapılmıstır. Göstergebilim bölümünde özellikle semiyolojik degerlendirme sırasında faydalanabilecegimiz temel kavramlar ve bu kavramların ortaya çıkmasını saglayan belli baslı kuram ve kuramcılar üzerinde önemle durulmustur.Tüm bu kuram ve kuramcıların görüsleri bizim semiyolojik çözümlemeyi daha iyi anlamlandırmamızı saglayacaktır. Soyut sanatın semiyoloji ile iliskilendirilerek çözümlendigi bölümde ise ;semiyolojik çözümlemeye geçmeden önce soyut sanat akımının geçmisine ,özüne ve kuramsal temeline deginilerek bir giris yapılmıstır.Ardından soyut bir sanat eserini meydana getiren biçimsel elemanlara yer verilmistir.Son olarak ?soyut bir resmin semiyolojik açıdan çözümlenmesi? sanat eserlerinden örnek çözümlemelerle sona ermistir. Arastırma süresince nitel arastırma modelinden yararlanılmıstır.Ve bu konu ile ilgili her türlü kitap ,yayın,dergi ve makale örnekleri incelenerek gözden geçirilmistir. Bu arastırmanın sonucunda,soyut bir resmin semiyolojik açıdan incelenebilmesi ;arastırmada yer alan bölümler ısıgında çözümlenmeye çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
How analyzing abstract art with semilogy? is the main aim of this research. ?Semiology? , ?Abstract art? are the secondary aims of this research. It is thought that; this research contributes to the art students for their artistic development .And also; this research is forming a source, for art students. Second aims , are formed with ,main phases to reach semiological analysis .In the end of the examining only merely these phases ;it?s possible to evaluate and forming a relationship between abstract art and semiology .A relationship is forming an abstract works of art and semiology with literature phase and examples of research. After that, analysis is formed with artist?s works of art evalatuation. It is important to mention about main concepts, principal chief main theory and theorists who provide to bring up concepts, especially at the moment of evaluating semiological analysis in the part of semiology. In the part of relationship between semiology and abstract art before analyzing semiology, I mention about history of abstract art, and also substance, main theory of abstract art .After that I touch on elements of this art. As a result; analyzing an abstract works of art with semiology is ended from examples of analysis. During this research, it?s benefited from every kind of books; publication, magazine and example of article are scrutinized. Consequently, in the lights of parts, is trying to analysis ?how analysis an abstract art with semiology?.