P&G ailesinde kullanılan tipografik elemanların semiyolojik incelenmesi
Indicative investigation of typographic elements in the P&G family
- Tez No: 772959
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAYLAN GÜVENİLİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Matbaacılık, Fine Arts, Typography
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, P&G ailesinde kullanılan tipografik elemanların görsel yönünün anlam oluşturma derecesi ve semiyolojik sürecinde diğer anlam modlarıyla nasıl etkileşime girdiği çok modlu bir perspektiften incelenmiştir. Tipografi, bir işletmenin tasarımını, marka sesini ve kişiliğini tüm dijital ve geleneksel kanallarda destekleyen özelliklerin toplamıdır. Marka yazı tipleri ve tipografi, diğer marka bileşenleri gibi, markanın kişiliğiyle uyumlu olmalıdır. Bu kapsamda P&G ailesinde yer alan 4 farklı markanın yer aldığı tüm yazılı, basılı ve sözlü kaynaklar incelenerek doğuşu ile birlikte logo ve sembollerinin günümüze kadarki serüvenleri araştırılıp incelenmiştir. Keller tarafından yapılan araştırmalar göz önüne alındığında ürün kalitesinin genel hatları semiyolojik açıdan yorumlanarak tez sonucunda marka logo ve sembollerin önemi vurgulanmıştır. Bu kapsamda markaların logolarının net ve fark edilebilir olmasına dikkat edilmelidir. Logo yaratılırken font, renk ve seçilen dizaynlar için tüketici algıları göz önünde bulundurulmalı ve bu algıların markanın imajı, vaadi ve sloganı ile paralel olup olmadığına dikkat edilmelidir. Değişen pazar ve tüketici yapısına paralel olarak, gerek görüldüğünde daha başarılı ve güncel bir görünüm sağlamak amacı ile logo güncellenmeli ancak logonun niteliksel avantajlarını ve anlamını kaybetmemesi için kademeli bir değişiklik yapılmasına dikkat edilmelidir. Profesyonel markalar gereken noktalarda marka müziği, marka kokusu gibi tamamlayıcı marka unsurlarını da dikkatle planlamalı ve marka stratejilerine dahil etmelidirler. Zira marka mesajı ne kadar fazla duyuya hitap ederse o kadar güçlü olmaktadır. Marka değerinin bu yüzyılda şirket değerlerinin en önemli unsurlarından bir tanesi olduğu bu tez çalışması sonucunda vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the degree of meaning formation of the visual aspect of typographic elements used in the P&G family and how it interacts with other meaning modes in the semiological process are examined from a multimodal perspective. Typography is the sum of the features that underpin a business's design, brand voice and personality across all digital and traditional channels. Brand fonts and typography, like other brand components, should align with the brand's personality. In this context, all written, printed and oral sources of 4 different brands in the P&G family were examined, and the adventures of the logo and its symbols until today were investigated and examined. Considering the studies conducted by Keller, the general lines of product quality were interpreted semiologically, and the importance of brand logos and symbols was emphasized as a result of the thesis. In this context, care should be taken to ensure that the logos are clear and recognizable. While choosing the font, color and design in the logo, consumer perceptions should be taken into consideration and attention should be paid to whether these perceptions are in line with the brand's image, promise and slogan. In parallel with the changing market and consumer structure, the logo should be changed in order to provide a more successful and up-to-date appearance, when necessary, but a gradual change should be made so that the logo does not lose its qualitative advantages and meaning. Professional brands should carefully plan and include complementary brand elements such as brand music and brand scent in their brand strategies where necessary. Because the more senses the brand message appeals to, the stronger it is. As a result of this thesis, it has been emphasized that brand value is one of the most important elements of company value in this century.