İlk dönem siyasi olayların dini inancın oluşumuna etkileri
The effects of first period political events on the formation of religious belief
  1. Tez No: 810532
  2. Yazar: RUMEYSA VAROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FURAT AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
İslam düşüncesinde iman; Yüce Allah'ın Hz.Muhammed'e bildirdiği açık ve kesin hükümleri doğrulamak ve tasdik etmektir. Bu inanca sahip kişilere mü'min denir. İslam inancının temeli ve kaynağı vahiydir. İman ilkeleri dinde asıl ilkelerdir. Bu açıdan iman konusu kesin ve doğru bilgiye dayanır. Kelâm literatüründe iman esasları uluhiyet, nübüvvet ve mead şeklinde özetlenmiştir. Bu ilkeler dışında imana konu olan çok sayıda ilke bulunmaktadır. Diğer din ve inanç sistemlerinde olduğu İslam düşüncesinde de dini düşünce ve inanç farklı şekilde etkilenmiştir. İslam toplumunda Hz. Muhammed sonrası gelişen siyasi ve sosyal olaylar dini düşünce ve inanç anlayışının oluşumuna etki etmiştir. İslam düşünce sisteminin oluşum ve gelişim aşamasında yaşanan bu siyasi ve sosyal olaylar, farklı düşüncelerin ve fırkaların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Siyasi ve sosyal olaylar, dini referanslar ile temellendirilmiş farklı yorumlar getirilmiştir. Fırkalar, Kur'an ayetlerini bağlamından kopararak yorumlamış, kendi düşüncelerini dini referanslarla destekleyerek hadisler uydurmuş, geçmişte yaşanan tarihi olayları gerçek dışı ve fırkaların kendi amaçları doğrultusunda yorumlamışlardır. Bu durum dini düşünce ve inanç sisteminin sağlıklı ve doğru bir zeminde gelişmesini olumsuz etkilemiştir. İslam düşünce ve inanç sistemini doğru anlamak, sağlıklı ve doğru bir gelecek için ilk dönem gelişen siyasi ve sosyal olayları araştırmak, bu bağlamda nedenlerini ortaya koymak önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
In Islamic thought, faith is to affirm and accept the clear and definitive decrees revealed to the Prophet Muhammad by Almighty Allah. People who have this belief are called believers. The basis and source of Islamic belief is revelation. The tenets of faith are the principle tenets in religion. In this respect, the subject of faith is based on precise and correct knowledge. In the kalâm literature, the principles of faith are summarized as deity(uloohiyyah), prophethood(nubuwwah) and afterlife(ma'ad). Apart from these principles, there are many principles that are the subjects of faith. In Islamic thought. Just like in other religions and belief systems, religious thought and belief were affected in different ways. In the Islamic community, The political and social events that developed after Muhammad (pbuh) had an impact on the formation of religious thought and belief. These political and social events experienced during the formation and development of the Islamic thought system led to the emergence of different systems of thought and sects. Different interpretations based on political and social events and religious references have been brought. The sects interpreted the verses of the Qur'an by taking them out of context, hadiths were fabricated in the context of their own thoughts, and historical events in the past were interpreted for their own unrealistic purposes. This situation negatively affected the development of a religious thought and belief system on a healthy and correct ground. It is important to understand the Islamic thought and belief system correctly, to investigate the political and social events that developed in the first period for a healthy and correct future, and to reveal the reasons in this context.