Hemşirelerde mesleki motivasyon eksikliğinin nedenleri ve sonuçları üzerine sosyolojik bir çözümleme
A sociological analysis on the reasons and consequences of the lackign of professional motivation amogn the nurses
- Tez No: 211520
- Danışmanlar: PROF. YASİN AKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Sosyoloji, Nursing, Sociology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Meslek, fertlerin geçimini sağlayan, genel sosyal statülerini belirleyen ve kendisine özgü kanuni ve ahlaki kuralları olan göreli sürekli bir faaliyet tarzı olarak tanımlanabilir. Sosyal yapıda iş bölümü içindeki yerine göre fonksiyonları belirlenen bu faaliyet tarzı yani meslek, fert ve toplum arasındaki önemli etkileşim bağlarından birini oluşturur. Bu çalışmada hemşire-meslek-toplum bağlantısına sosyolojik olarak toplum açısından yaklaşılmıştır. Mesleki motivasyon eksikliğinin sonucu olarak tükenmişlik olgusu kavramsallaştırılmıştır. Meslekten kişilerin mesleğin özgün anlamı ve amacından kopması ve hizmet götürdüğü insanlarla artık gerçekten ilgilenemiyor oluşu ya da aşırı stres ve doyumsuzluğa tepki olarak kişinin kendini psikolojik olarak işinden geri çekmesi olarak tanımlanan tükenmişlik daha çok hemşirelik gibi doğrudan insana hizmet eden, hizmetin kalitesinde insan etmeninin çok önemli bir yere sahip olduğu alanlarda görülmektedir. Bu durum sunulan hizmeti, hizmetin kalitesini doğrudan olumsuz yönde etkilemektedir. Motivasyon, teorileri ışığında ayrıntılı olarak incelenirken meslek ahlakı kavramı çok önemsenmiştir
Özet (Çeviri)
Profession can be defined as; makig living of people, defines social statue and has its own law and moral rules with continuous relatives activity. Division of labor in social structure forms the combination of person and people in the function of profession and people is studied sociologically in terms of public. The fact of being devastated is defined by the lack of profession motivation. People from the profession forget the meaning their profession and don not care of people or high stres and dissatisfaction, psychologially people do not deal with the job can be defined as being devastated. This fact can be seen in nurses who deal with the people dicectly and quality of servise has an importance is humanity. This situation affects the sevise and the quality of servise negatively. The term of profession morals is considered highly by the theory of motivation.