Klasik Osmanlı eğitim kurumlarından Konya Dârü'l-Huffâzları (xvıı. yüzyıl)
Konya Dâru'l-huffâzs from classic Ottoman education institutes (xvii. century)
- Tez No: 211519
- Danışmanlar: PROF.DR. YUSUF KÜÇÜKDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Dârü'l-huffâz ?dâr? ve ?huffâz? kelimelerinden meydana gelen ve Kur'an'ın ögretildigi ve ezberletildigi egitim kurumlarına verilen isimdir. Dârü'l-Huffâzlar Klasik Osmanlı Egitim Kurumları'ndan bir tanesidir. Bu egitim kurumlarında ögrencilere Kur'an-ı Kerim ile birlikte tecvit ögretilirdi. Bununla birlikte Kur'an-ı Kerim'in tümü ezberletilirdi. Dârü'l-Huffâzların isleyisi diger egitim kurumlarında oldugu gibi belli kurallara göreydi. Mektebi bitirmis 9 ile 11 yas arasındaki ögrenciler buraya alınırlardı. Bu egitim kurumundan mezun olanlar daha üst seviyede olan ?dârü'l-kurrâ? lara devam edebilirlerdi. Bu egitim kurumlarının yapılması ve isleyisi için devlet para harcamazdı. Bu kurumları hayırsever vatandaslar kendi imkanlarıyla yaptırırlardı. Ögrencilerin ve kurumun ihtiyaçları da bu hayırsever vatandasların buraya bagısladıkları gayr-i menkullerden elde dilen gelirlerle karsılanırdı. Ögrencilerin yeme, içme, barınma, harçlık gibi ihtiyaçları böylelikle karsılanmıs olurdu. Ayrıca bina tamiri ile çalısanların ücretleri de bu sekilde karsılanırdı. Dârü'l-Huffâzlarda seyhülhuffâz, muid, ögrenci, mütevelli, nazır, cabi, ferras, katip, noktacı ve cüzhanlar bulunmaktaydı. Bu görevliler dârü'l-huffazın isleyisini saglıyordu. Bu dârü'l-huffazlar bünyesinde mektep, cami, hamam gibi unsurları da bulunduruyordu.
Özet (Çeviri)
Darülhuffaz word which came from ?dar? and ?huffaz? words, is an education institute in which Kur?an is learned and memorized. Darülhuffazs are one of the Classic Ottoman Institues. In these institues in addition to teaching Kur?an, ?tecvit? were tought. Also Kur?an-ı Kerim was memorized. The Works of Darulhuffazs were based on obvious rules like the other education institues. Students, between 9-11 years old age and graduated from school were accepted to there. The students who graduated from this institute can continue ?darülkurra? which is higher level. There was no Money came from goverment to found and manage the institutes. These institutes were founded by the people who likes charity. The needs of institute also were paid from these charities. These charities also cover the needs of eat, drink, housing pocket money of students. Also regairing institution and workers? feewas paid from the charity. There are seyhülhuffaz, muid, student, trustee, nazır, cabi, ferras, clerk, noktacı and cüzhans in institute, they were managing the institution. Some darülhuffazs incudes school, mosque, bath? and like these items.