İslam borçlar hukukunda meclis ve hükümleri
The majlis (place of the contract) and its rulings in Islamic law of debts
  1. Tez No: 211527
  2. Yazar: HÜSEYİN AMUCE
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HALİT ÇALIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
slam borçlar hukukunun en önemli kısmını akitler olusturur. Bunun sebebi, akitlerin içerisine aldıgı konuların genis olmasıdır. Tezin temel hedefini, akitlerde meclis unsurunun tespit edilmesi olusturur. Bu noktada akit meclisine baglı olan muhayyerlikler ve mahiyetleri tezin tamamlanmasında ele alınan konulardır. Akit meclisi, akdi meydana getiren tarafların içerisinde bulundukları, irade beyanlarının akdin konusu üzerinde birlestigi zaman dilimidir. Meclis için zaman dilimidir yargısı, modern iletisim araçları ile kurulan akitler düsünüldügü zaman daha isabetlidir. Akit meclisi, icapta bulunan tarafın irade beyanıyla baslar. Bu sekilde baslayan meclis, akit tamamlanınca sona erer. Meclis ayrıca akdin bir sebeple bozulması halinde de sona erer. Akit meclisi içinde dogan muhayyerlikler, akit ile ilgili problemleri çözmek noktasında önemlidirler. Meclis muhayyerligi, tarafların meydana getirdikleri akdi, birbirlerinden ayrılmadan önce tek taraflı olarak bozup bozmama serbestligine sahip olmalarıdır. slam hukukunda akitlerin karsılıklı irade beyanları temeli üzerine kuruldugu düsünülür. Bu yönden bakıldıgı zaman meclis muhayyerliginin varlıgına dair olan görüs daha iyi anlasılır. Modern iletisim araçları kullanılarak akit olusturuldugu zaman meclis, kullanılan aracın yapısı dikkate alınarak belirlenir. Eger araç, es zamanlı iletisime imkan veriyorsa akit, hazır olan kimseler arasındadır. Burada meclis, tarafların irade beyanlarını ögrendikleri zaman dilimidir. letisim aracı es zamanlı iletisime imkan tanımıyorsa akit, gaip olan kimseler arasındadır. Bu durumda akit meclisi ilk irade beyanının karsı tarafa ulastıgı zaman dilimi olacaktır.
Özet (Çeviri)
Contracts constitute major part of Islamic Law of debts. The reason why is that the matters which contracts include are very extensive. Determining the element of majlis in contracts is the main aim of the thesis. The choices related to the majlis (place of the contract) and their contents are the complementary subjects of the work. The majlis is a period of time in which the contractors are present and the declaration of their wills is agreed on the subject of the contract. Regarding majlis as the period of time is more appropriate considering contracts made with modern communication means. The majlis begins with the declaration of will made by the person who bids. The majlis begining with a bid ends when the contract is concluded. Besides, the majlis ends in case of defeasing the contract for some reasons. The choices arising in the majlis of contract are important for solving the problems with the contract. The choice of in the majlis means that contractors have freedom of uniliteral defeasing or not the contract they made before leaving each other. It is considered in Islamic Law that contracts are based on the mutual declaration of wills. From that point of view, the opinion adopting the choice in the majlis is more acceptable. When the contract is made by means of modern communication devices, the majlis is defined taking the characteristics of used device into consideration. If the device enables one to communicate simultaneously, the contract is between the present sides. Herein the majlis is the period of time in which the sides know the decleration of wills. If it doesn?t enable one to communicate simultaneously, the contract is between non-present people. In this case, the majlis will be the period of time in which the other side hears the declaration of will.