Tüketici davranışı çerçevesinde Türkiye'yi ziyaret eden Rus turistlerin tüketim alışkanlıkları
Consumption habits of russian tourists visiting to Turkey in terms of consumer behavior
- Tez No: 211590
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET KÖROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Günümüzde seyahat eden sayısı ve turizm hareketleri her yıl yükselmektedir. Bazı pazarlar gösterdigi hızlı gelisim ve büyüme nedeniyle ilgi odagı haline gelmektedir. Rus turizm pazarı da bu karakteristige sahiptir. Rusya'da ekonomik bakımdan olumlu gelismelerin olmasıyla birlikte, her yıl turizm amaçlı seyahat edenlerin sayısı da artmaktadır. Dolayısıyla, Türkiye için Rus Turizm pazarı potansiyel pazar olarak önemli yere sahiptir. ?Tüketici Davranısı Çerçevesinde Türkiye'yi Ziyaret Eden Rus Turistlerin Tüketim Alıskanlıkları? adlı yüksek lisans tezinin amacı, Türkiye'yi ziyaret eden Rus turistlerin davranıslarını inceleyerek tüketim egilimlerini, beklentilerini, ihtiyaçlarını tespit etmek ve tüketici alıskanlıklarını belirlemektir. Bu, pazardaki tüketicileri tanımakla mümkün olabilmektedir. Çalısma üç bölümden olusmaktadır. Çalısmanın birinci bölümünde, tüketici, tüketici davranısı kavramlarının tanımları yapılarak tüketici davranısının özellikleri, tüketici davranısını degistiren ve etkileyen faktörler, satın alma karar süreci ve asamaları incelenmistir. kinci bölümde, turist-tüketici kavramının tanımı yapılarak turist Tiplendirmeleri ele alınmıstır. Bununla birlikte, Rusya ve Rus Turizm Pazarı hakkında genel bilgiler verilmistir. Üçüncü bölümde, Antalya, Bodrum ve stanbul yörelerinde tatil yapan 600 Rus turiste anket uygulaması yapılarak Rus turistlerin tüketim alıskanlıkları belirlenmeye çalısılmıstır. Uygulamadan elde edilen bulgular çerçevesinde yorum ve önerilere ise ?Sonuç ve Öneriler? bölümünde deginilmistir.
Özet (Çeviri)
There is increasing traveler potential and travel activities every year. Some markets had showed fast developing and changing, so that brings a special attantion. Russian Tourism Market has characterization like this. Economy is developing and number of travelers is increasing in Russia every year. Thats why Russian Tourism Market has been taken importance as a potential tourism market for Turkey. The aim of the master thesis named ?Consumption Habits Of Russian Tourists Visiting To Turkey In Turns Of Consumer Behavior? is defining tendencies, expectations, needs and habits of Russian tourists in Turkey. That is possible by way well known consumers in that market. In this context the study contains three parts. In the first part of the study, were analyzed consepts of consumer and consumer behavior. Also, were determined decision ? making process, stages and factors which are changing and influencing consumer behaviors. In the second part of the study, was analyzing consept of tourist-consumer and classificated types of tourists. Also, in this part, there are general information about Russia and Russian Tourism Market. In the third part of the study, was tried to determenied consumption habits of Russian tourists through the survey method whith 600 Russian tourists in Antalya, Bodrum and stanbul regions. Also there are finds and opinions in the part named ?Resolution and Suggestions?