İlköğretim altıncı sınıf öğrencilerinin bilgisayar dersindeki akademik benlik kavramları ile başarıları arasındaki ilişki
The relationship between the sixth graders self concept related to the computer course and their achievement in computer
- Tez No: 211602
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİM AKGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırma İlköğretim altıncı sınıf öğrencilerinin bilgisayar dersine ilişkin geliştirdikleri akademik benlik kavramları ile bilgisayar başarıları arasındaki ilişkiyi araştırmak amacıyla yapılmıştır. Akademik benlik kavramı öğrencinin kendi kendisini okulda ve kendi sınıfındaki öğrencilere göre nasıl algıladığının bir göstergesidir. Akademik benlik kavramı gelecekteki başarıyı belirleme gücüne sahiptir. Bu araştırma tarama modelinde olup çalışmada belirtilen sınırlılıklar ve amaçlar çerçevesinde varolan durumu ortaya koyucu betimsel türde bir araştırmadır. Örnekleme alınan öğrencilere Yıldız Kuzgun tarafından geliştirilen akademik benlik kavramı ölçeğinin bilgisayar dersine yönelik maddeleriyle araştırmacı tarafından geliştirilen maddelerden oluşan akademik benlik kavramı ölçeği ve yine araştırmacı tarafından geliştirilen başarı testi uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 11.0 istatistik programı aracılığıyla çözümlenmiş olup, çözümleme sırasında aritmetik ortalama, standart sapma ve cinsiyet değişkeni için t-testi, anne ve babanın öğrenim durumu, ailenin aylık geliri, not durumu ve başarı değişkenleri için varyans analizi kullanılmıştır. Gruplar arası ilişkinin anlamlılığını belirlemede Scheffe testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda ulaşılan bulgularda cinsiyete göre gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Anne ve babanın öğrenim durumu yükseldikçe akademik benlik kavramı puanlarınında yükseldiği görülmüştür. Aylık gelire göre durumu daha iyi olan öğrencilerin diğer gruplara göre en yüksek seviyede olduğu görülmüştür. Not ile akademik benlik kavramı arasında ise pozitif bir korelasyon görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the relationship between the sixth graders? self-concept related to the computer course and their achievement in computer course. Academic self-concept is how a student sees his/herself at school and how he/she compares himself/herself to other students. The accumulation of the perceptions of the student will eventually affect his/her achievement in the future. This is a survey ?type study conducted in line with the aims and within limitations outlined in the text and mainly aims to describe the current situation. The Academic Self-Concept Scale, the items of which were developed by the researcher making use of the items about computer in the scale previously developed by Yıldız Kuzgun, and a test of achievement, developed by the researcher were used to collect data from the sample. The data were analyzed through the statistics program SPSS 11.0 and the statistical techniques arithmetic mean, standart deviation, t-test (for the variable gender), analysis of variance (for the variables parents? education, family?s income, grand total of scores and achievement) were used to analyze the data. To find out the source of difference among groups, Scheffe test was used. The research has discerned that academic self-concept levels of the groups do not vary significantly in terms of gender, that the academic self-concept scores of the students whose parents have graduate degrees are significantly higher than those of others. And the academic self- concept levels of the students increase as the family income levels increase and that there is a positive correlation between academic selfconcept and achievement.