Aktif öğrenmenin müzik teorisi dersine ilişkin akademik başarı, tutum, özyeterlik algısı ve yüklemeler üzerindeki etkileri
The effects of active learning on academic achievement, attitudes, self-efficacy beliefs and attributions toward music theory course
- Tez No: 211622
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERMİN BİLEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bu araştırma, aktif öğrenme yöntemlerinin müzik öğretmeni adaylarının Müzik Teorisi dersine ilişkin akademik başarıları, tutumları, özyeterlik algıları ve başarı/başarısızlık yüklemeleri üzerindeki etkilerinin geleneksel öğretim yöntemlerine göre anlamlı farklılıklar gösterip göstermediğinin ortaya konması amacı ile yapılmıştır. Araştırmada öntest-sontest kontrol gruplu deney deseni kullanılmıştır. Araştırma, 2006-2007 öğretim yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı 1. sınıfında öğrenim gören 26 öğrenci üzerinde yürütülmüştür. Müzik Teorisi dersleri deney grubunda aktif öğrenme yöntemleri ile, kontrol grubunda geleneksel öğretim yöntemleri ile yürütülmüştür. Bu araştırmada veri toplama aracı olarak Müzik Teorisi Dersi Başarı Testi, Müzik Teorisi Dersine İlişkin Tutum Ölçeği, Müzik Teorisi Dersine İlişkin Özyeterlik Algısı Ölçeği, Müzik Teorisine İlişkin Başarı/Başarısızlık Yüklemeleri Ölçeği ve Başarı/Başarısızlık Yüklemeleri Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sonunda, aktif öğrenme yöntemlerinin müzik öğretmeni adaylarının Müzik Teorisi dersine ilişkin tutumları, özyeterlik algıları ve başarı yüklemeleri üzerinde geleneksel öğretim yöntemlerine göre anlamlı düzeyde daha etkili olduğu saptanmıştır. Ancak aktif öğrenme yöntemleri müzik öğretmeni adaylarının Müzik Teorisi dersine ilişkin akademik başarıları ve başarısızlık yüklemeleri ile en başarılı ve en başarısız oldukları derse ilişkin yüklemeleri üzerinde anlamlı farklılık yaratmamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to determine the effects of Active Learning on preservice music teacher?s academic achievement, attitudes, self-efficacy beliefs and attributions toward Music Theory course. The research was designed based on an experimental pretest-posttest model. The research was conducted with 26 students from Dokuz Eylül University Music Education Department during 2006-2007 academic years. There were two groups which were randomly assigned. Active Learning was used in the experimental group and traditional instruction method was used in the control group. The data were collected by using Music Theory Test, Attitude Scale Toward Music Theory Course, Self-Efficacy Scale Toward Music Theory Course, Attributions Scale Toward Music Theory Course and Attributions Scale. At end of the study it was found that Active Learning made significant difference on the attitudes, self-efficacy beliefs and success attributions toward Music Theory course than the traditional instruction methods. But Active Learning did not make significant difference on academic achievement, failure attitudes toward Music Theory course and attributions toward most successful and most failure course.