Erken çocukluk döneminde uygulanan anne destek programının annelerin çocuk yetiştirme tutumları üzerindeki etkilerinin incelenmesi
A study on the effects of mother support programme applied in early childhood on mothers' child rearing attitudes
  1. Tez No: 211621
  2. Yazar: BERRİN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIK GÜRŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırmanın amacı erken çocukluk döneminde çocuğu olan annelere uygulanan destek programı yolu ile annelerin aile ilişkileri ve çocuk yetiştirme tutumları üzerinde olumlu bir değişme ve gelişme sağlanmasıdır. Bu araştırma 4-6 yaşlarında çocukları olan altmışaltı annenin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın modeli öntest sontest kontrol gruplu deneysel desen olarak belirlenmiştir. İlgili desen uyarınca deney ve kontrol grupları belirlendikten sonra deney grubu da eğitici anne ve eğitici annelerin bilgilerini aktardıkları eğitim grubu olarak ikiye ayrılmıştır. Üç gruba da Aile Çocuk İlişkileri Ölçeği ve Ana-Baba Tutum Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu uygulanmıştır. Deney grubunda bulunan eğitici anne grubuna 12 hafta boyunca 4 modülden (Kendine Yetebilirlik Eğitimi, İletişim, Oyun ve Akademik Beceri Eğitimi, Cinsel Gelişim) oluşan eğitim programı araştırmacı tarafından uygulanmıştır. Deney grubunun içinde alt grup oluşturan eğitim grubuna da eğitici anneler tarafından ev ziyaretleri ve bilgi yaprakları ile bu eğitim aktarılmıştır. Kontrol grubuna ise hiçbir müdahalede bulunulmamıştır.
Özet (Çeviri)
The goal of this study is to provide mothers with a positive alternation and improvement on their attitudes towards family relations and child rearing by means of a support programme which is applied on the mothers who have children at the term of early childhood. This study has been carried out with the participation of sixty-six mothers who have 4-6 years-old children. The model of the study has been determined as an experimental pattern with a pretest and posttest control group. After the experimental and control groups have been determined in accordance with the related pattern, the experimental group has been divided into two parts,called the tutoring mother and the education group to which mothers transfer their knowledges. Family ? Child Relations Scale, Attitudes of Mother-Father Scale and Personal Information Form have been applied on all of the three groups. For 12 weeks, the education programme which is composed of 4 modules (Self-Sufficiency Training, Communication, Games, and Academical Skills Training, Sexual Development training) has been applied on the tutoring mothers group who are belonged to the experimental group by the researcher. This training has been transfered to the education group which was formed as a sub-group within the experimental group by the tutoring mother with the home visits and information leaflets. However, control group has not been intervened in any way.