Çalgı çalışma sürecinde özdüzenlemeli öğrenme ile duyuşsal özellikler ve performans düzeyi ilişkileri
The relationships between self-regulated learning,affective components and performance level in instrumental practice
- Tez No: 211624
- Danışmanlar: DOÇ. S. ÇETİN AYDAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Müzik, Education and Training, Fine Arts, Music
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Bu arastırmanın amacı, ?zmir ve Ankara illerinde öğrenim görmekte olan Müzik Öğretmenliği Anabilim Dalı ve Konservatuvar lisans düzeyindeki öğrencilerin çalgı çalısma sürecindeki özdüzenlemeli öğrenme, müzik yeteneğine iliskin özyeterlik, çalgı çalısmaya iliskin tutum ve bireysel çalgı performans düzeylerini belirlemek, bunlar arasındaki iliskileri ortaya koymak ve bu değiskenlerle öğrencilerin bireysel özellikleri arasındaki iliskileri saptamaktır. Arastırma, 2006-2007 öğretim yılında Dokuz Eylül Devlet Konservatuvarı, Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı lisans ve Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Öğretmenliği Anabilim Dalı ve Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Öğretmenliği Anabilim Dalı'nda okumakta olan toplam 380 öğrenci üzerinde gerçeklestirilmistir. Arastırma verilerine, tek yönlü varyans analizi, t ve Scheffe testleri uygulanmıs, Pearson korelasyon katsayıları hesaplanmıs ve çoklu regresyon analizi yapılmıstır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present research is the determining the level of selfregulated learning in instrumental practice, self-efficacy towards music ability, attitudes towards instrumental practice and instrumental performance and examining the relationship between those variables. Other purpose of the present research is, examining the relationship between those variables and students? personal variables. The sample consisted in conservatory students studying in ?zmir and Ankara and, music education students studying in ?zmir and Ankara, totaling 380. In the study, ?The Self-Regulation In Instrumental Practice Scale? (=.89), ?The Self-Efficacy Scale Towards Musical Ability? (=.90), ?The Attitude Scale Towards Instrumental Practice? (=.95) and an interwiev protocol called as ?The Self- Regulated Learning Strategies Using In Instrumental Practice? that developed by researcher in 2007 is used. In the research, the data were analyzed by ANOVA, t, Scheffe tests, correlation and multiple regression analysis.