Lise II. sınıfta oluşturmacı yaklaşımla sunulan trigonometri öğretiminin öğrencilerin tutum ve başarılarına etkisi
The effect of teaching trigonometry presented in constructivist approach on high school second year students' attitudes and success
  1. Tez No: 211626
  2. Yazar: VELİ TARHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞUUR NİZAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu arastırma, Lise?2. sınıfta olusturmacı yaklasım anlayısıyla sunulan trigonometri ögretiminin ögrencilerin tutum ve basarılarına etkisini ortaya koymak amacıyla yapılmıstır. Çalısma grubu, Denizli ili Lütfi Ege Anadolu Ögretmen Lisesi'nde okuyan ögrencilerin Lise?2. sınıflarından random yöntemiyle seçilen 50 ögrenci olusturmaktadır. Seçilen ögrencilerin sosyo-ekonomik düzeylerine bakarak grupların denk olması saglanmıstır. Arastırmada kullanılan veriler arastırmacı tarafından gelistirilen, ?Basarı Testi? ve ?Tutum Ölçegi? aracılıgıyla toplanmıstır. Basarı testi olusturulurken ilk hedef Trigonometri konusu ile ilgili sorular hazırlanmıstır. Hazırlanan ön uygulama testi önceden random yöntemi ile seçilen ögrencilere uygulanmıs ve üzerine madde analizi yapılmıs, sonucunda alfa katsayısı 0.888 bulunmustur. Ayrıca uygun olmayan sorular çıkarılmıs, düzeltilmesi gereken sorular düzeltilmis ve teste son sekli verilmistir. Hazırlanan test hem deney hem de kontrol grubu ögrencilerine uygulanmıstır. Elde edilen verilere SPSS 11.5 paket programında t-testi yapılmıs, 0.05 düzeyinde manidarlıgı test edilmistir. Arastırma sonunda, olusturmacılık yaklasımı ile sunulan matematik dersinin trigonometri ünitesi ile ilgili derslerinin ögrenciler açısından bilissel ve duyussal bakımdan bir farklılık olusturmadıgı sonucuna varılmıstır. Deney ve kontrol grubunun öntest ve sontest puanları ve tutum puanları arasında anlamlı bir farka ulasılamamıstır. Bununla birlikte deney grubu ögrenenlerinde merakla ve heyecanla bakan aktif gözler, kontrol grubunda ise pasif kalmayı tercih eden hazırcı ögrenciler gözlenmistir. Sonuç olarak istatiksel veriler olusturmacı yaklasım lehine olmasa da, arastırmacının literatür taraması ve gözlemleri olusturmacı yaklasımın geleneksel yönteme göre daha etkili oldugu yönündedir.
Özet (Çeviri)
This research has been conducted in order to display the effect of trigonometry teaching by using the approach of constructivism on the High School 2 students? attitudes and success. The study group is composed of 50 students chosen randomly from the city of Denizli, Lütfi Ege Anatolian Teachers High School. The socio-economic levels of students are taken into consideration so that they can be equal. The data used in the research are collected through the `Success Test? and the ` Attitude Scale? developed by the researcher. When the `Success Test? was being developed, first of all the related questions on the subject of trigonometry were prepared. The prepared test were applied on students chosen randomly, analyses were realized, and the alfa factor has been found 0.888. Moreover, the questions which are thought to be unsuitable were taken out of the test, the necessary corrections were done and the test was ultimately prepared. The prepared test was applied on both the subject and control group students. T-test has been done on the obtained data with the help of SPSS 11.5 pocket programme, and meaningfulness of 0.05 level was reached. At the end of the research, the mathematics lesson on trigonometry by using the constructivism method was shown to have no difference from the point of view of the cognitive and emotional perspectives of students. Not a meaningful difference was reached between the attitude scores of students and the pre-test and final test scores. Moreover, the subject students were observed to be curious and excited, however the control group students were to be passive. As a result , although the statistical data are not against the constructivism method, the literature examination of the researcher and his observations show that the approach of constructivism is more effective than the traditional methods used.