Matematik öğretmenliği lisans öğrencilerinin eleştirel düşünme gücü düzeylerinin bazı değişkenlere göre incelenmesi
The analysis of the power of mathematics teaching degree students on the basis of certain variables
  1. Tez No: 211627
  2. Yazar: SEVİM ÇEKİÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞUUR NİZAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu tezin amacı Matematik Öğretmenliği lisans öğrencilerinin elestirel düsünme gücü düzeylerini çesitli değiskenler açısından incelemektir. Tezin problem cümlesi sudur: Matematik öğretmenliği lisans öğrencilerinin elestirel düsünme gücü düzeyleri, öğrencinin analitik geometri dersindeki basarısına, cinsiyetine, mezun olduğu lisenin bulunduğu yerlesim birimine, anne-baba eğitim durumuna, ailelerin sosyo-ekonomik düzeyine, bölümlerine (ortaöğretim-ilköğretim), gündüz veya gece öğretimi olma durumlarına göre anlamlı farklılıklar göstermekte midir? Bu arastırmada, iliskisel tarama (survey) modeli kullanılmıstır. Arastırmanın evreni Dokuz Eylül Üniversitesi, Buca Eğitim Fakültesi, ?lköğretim Matematik Öğretmenliği 3. sınıf (gündüz ve gece öğretimi) ve Ortaöğretim Matematik Öğretmenliği 2. sınıf lisans öğrencilerinden olusmaktadır. Örneklem ise ?zmir ili Buca Eğitim Fakültesinde 2006/2007 eğitim-öğretim yılında okumakta olan ?lköğretim Matematik Öğretmenliği 3. sınıf (gündüz ve gece öğretimi) ve Ortaöğretim Matematik Öğretmenliği 2. sınıf lisans öğrencilerinden olusmaktadır. Örneklemde toplam 167 öğrenci bulunmaktadır. Arastırmada öğrencilerin elestirel düsünme gücünü belirlemek amacıyla ? Watson-Glaser Elestirel Akıl Yürütme Gücü Ölçeği -Form YM? uygulanmıstır. Öğrencilerin analitik geometri dersindeki akademik basarılarını belirlemek için ise, derse ait basarı notları öğrenci islerinden bu derse ait transkript belgesi ile alınmıstır. Arastırma için kullanılan ölçekten alınan veriler SPSS - 13 programında değerlendirilmistir. Arastırmada elde edilen verilerin çözümlenmesinde, verilerin betimlenmesi gerektiği durumlarda yüzde, ortalama ve standart sapma, korelasyon; iki grubun karsılastırıldığı durumlarda bağımsız t-testi analizi, ikiden fazla grubun karsılastırılmasında tek yönlü varyans analizi kullanılmıstır. Matematik öğretmenliği lisans öğrencilerinin elestirel düsünme gücü düzeyleri ile analitik geometri dersindeki akademik basarıları arasında anlamlı bir iliski bulunamamıstır. ? Matematik öğretmenliği lisans öğrencilerinin cinsiyete göre elestirel akıl yürütme gücü arasında anlamlı bir farklılık yoktur. Matematik öğretmenliği lisans öğrencilerinin cinsiyeti ile elestirel düsünme gücünün alt bölümlerinden ise yalnızca birinde (yorumlama) kızların lehine anlamlı bir fark tespit edilmistir. ? Matematik öğretmenliği lisans öğrencilerinin elestirel akıl yürütme gücü ile öğrencilerin mezun olduğu lisenin bulunduğu yerlesim birimi arasında anlamlı bir farklılık yoktur. ? Matematik öğretmenliği lisans öğrencilerinin anne eğitim durumuna göre elestirel akıl yürütme gücü puanları arasında anlamlı bir farklılık yoktur. ? Matematik öğretmenliği lisans öğrencilerinin baba eğitim durumuna göre elestirel akıl yürütme gücü puanları arasında anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır. ? Matematik öğretmenliği lisans öğrencilerinin ailelerinin sosyo-ekonomik durumuna göre elestirel akıl yürütme gücü puanları arasında anlamlı bir farklılık yoktur. ? Matematik öğretmenliği lisans öğrencilerinin elestirel düsünme gücü puanları ile okudukları bölüm arasında anlamlı bir iliski olmadığı görülmüstür. Matematik öğretmenliği lisans öğrencilerinin elestirel akıl yürütme gücünün alt bölümleri ile okudukları bölüm arasında ise yalnızca ?karsı görüslerin değerlendirilmesi? alt bölümünde ?lköğretim Matematik Öğretmenliği öğrencileri lehine anlamlı bir fark vardır. ? Matematik öğretmenliği lisans öğrencilerinin gündüz veya gece öğretimi görmelerine göre elestirel düsünme gücü düzeyleri arasında anlamlı farklılık bulunamamıstır. ? Matematik öğretmenliği lisans öğrencilerinin büyük bir bölümü (%68.2) orta düzeyde elestirel düsünme gücüne sahiptirler.
Özet (Çeviri)
This dissertation is entitled ?The analysis of the critical thinking power levels of would-be mathematics teachers? through some variables?. The goal of the dissertation is to analyze the critical thinking power levels of Mathematics Teaching degree students. The problem sentence of the dissertation is: Do the critical thinking power levels of Mathematics Teaching students differ according to his/her success in analytic geometry, sex, the settlement in which the high school they graduated from is located, his/her parents? educational background, his/her family?s socio-economic level, their departments (primary/ secondary school) and whether they receive day or night education? In this research, survey model has been employed. The basis of the research involves 3rd ?year Primary School Mathematics Teaching degree students (both day and night education) and 2nd-year Secondary School Mathematics Teaching degree students from Buca Education Faculty, Dokuz Eylül University. The subjects are 3rd-year Primary School Mathematics Teaching degree students (both day and night education) and 2nd-year Secondary School Mathematics Teaching degree students studying in the 2006/2007 teaching term from Buca Education Faculty, ?zmir. There are 167 subjects. In order to determine students? critical thinking power, ?Watson-Glaser Critical Thinking Appraisal, Form YM? has been employed. In order to determine degree students? academic success in Analytic Geometry, students? grades and their transcripts have been taken from the Student Affairs. The data taken from a scale used for the research have been evaluated by the SPSS-13 program. In the analysis of the data obtained during the research, percentage, arithmetic mean, standard deviation and correlation have been used in the case of the description of the data. As for the comparison of the two groups and multiple groups, t-test analysis and single variance analysis have been used, respectively. Results obtained as a consequence of the research are to be summarized as follows: ? There is no meaningful discrepancy between the critical thinking power levels of Mathematics Teaching degree students and their success in analytic geometry lessons. ? There is no meaningful discrepancy between Mathematics Teaching degree students? sex and their critical thinking power. Only one difference has been spotted in favour of girls between the sub-divisions of critical thinking power (reasoning) and Mathematics Teaching degree students? sex. ? There is no meaningful discrepancy between the critical thinking power levels of Mathematics Teaching degree students and the settlement in which the high school they graduated from is located. ? There is no meaningful discrepancy between the grades of Mathematics Teaching degree students? critical thinking power levels and their mothers? educational background. ? There is no meaningful discrepancy between the grades of Mathematics Teaching degree students? critical thinking power levels and their fathers? educational background. ? There is no meaningful discrepancy between the grades of Mathematics Teaching degree students? critical thinking power levels and their families? socio-economic level. ? There is no meaningful discrepancy between the grades of Mathematics Teaching degree students? critical thinking power levels and the department in which they study. There is only one meaningful difference in favour of Primary School Mathematics Teaching degree students between the sub-divisions of Mathematics Teaching degree students? critical thinking power levels (evaluation of opposite ideas) and the department in which they study. ? There is no meaningful discrepancy between Mathematics Teaching degree students? critical thinking powers and whether they receive day or night education. ? An overwhelming majority of would-be Mathematics Teachers (68.2%) enjoy an average critical thinking power.