Türkiye Amerika ve İngiltere ortaöğretim kimya müfredat programlarının karşılaştırılması
Comparison between Turkish, American and English high school chemistry curriculums
- Tez No: 211628
- Danışmanlar: Y.DOÇ. ŞENOL ALPAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Öğretmenliği Eğ. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu çalışmada, Türkiye, İngiltere ve Amerika'da kimya eğitimi alanında gerçekleştirilen program geliştirme çalışmaları incelenmiş ve programlar arasındaki karşılaştırma neticesinde benzerlik ve farklılıklar ortaya konmuştur. Çalışmada öncelikle Türkiye'deki kimya müfredat programlarının tarihsel gelişimi ve bu alanda yapılan müfredat geliştirme çalışmaları incelenmiş ve değişen kimya müfredat programları hem içerik bakımından hem de konu ve ders saatleri bakımından aralarındaki farklar belirlenmiştir. Çalışmanın diğer bölümünde ise, İngiltere ve Amerika'da kimya alanında gerçekleştirilen program geliştirme çalışmaları incelenerek Türkiye kimya müfredat programıyla konu başlığı, içerik, hedef ve davranışlar bakımından karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma neticesinde farklıklılar ve benzerliklere göre Türkiye kimya dersi müfredat programının düzenlenmesi için gerekli öneri ve eleştiriler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, program development studies carried out within the field of chemistry in Turkey, England and the United States have been examined and similarities and differences have been presented as a result of the comparison between the programs. In the study especially the historical development of the chemistry curriculum programs in Turkey and the curriculum development studies conducted in this field have been examined and the differences between the changing curriculum programs have been determined in terms of content, subject and lesson hours. In another section of the study, program development studies carried out in the field of chemistry in England and the United States have been analyzed and compared with the Turkish chemistry curriculum program in terms of content, goal and attitudes. As a result of the comparison, the necessary advices and criticism have been presented in order to reorganize the curriculum program of the Turkish chemistry lesson in accordance with the differences and similarities found