Armoni eğitimi ile piyano çalma becerileri arasındaki ilişkilerin incelenmesi
The investigation of relationship between harmony education and piano playing skills
- Tez No: 211629
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Güzel Sanatlar, Müzik, Fine Arts, Music
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu 9alı§mada, Eğitim Fakülteleri Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümii MüzikEğitimi Anabilim Dah ogrencilerinin armoni eğitimi ile piyano çalma becerileriarasındaki ilişkiler, bu derslere olan ilgi ve katıhmlan, bu derslerde zorlandıklan9alı§malar ile bu zorluklara ilişkin ?6züm önerileri incelenmiştir.Veriler, armoni ve piyano derslerine giren ogretim elemanlanna ve bu derslerialan ogrencilere uygulanan anket sorulan ile konu hakkındaki göriisleri almarak eldeedilmiştir. Aynca araştırmamn yapıldigi kurumlardaki ogrencilerin, bireysel ve sosyo- ekonomik özellikleri ile piyano ve armoni derslerindeki başanlan arasındaki ilişkiaraştinlmıştır. Elde edilen sonu^ar, piyano çalma becerisi üzerindeki armoni dersikonulanmn etkisini nicel olarak 90k a9ik bir şekilde göstermektedir. Armoni konulanne kadar iyi ogrenilmişse ve uygulanabiliyorsa, piyano 9alma becerisiningelişmesinde yararh olabilir. Piyano dersi başan puam o kadar yüksek olmaktadır.Armoni derslerinin turn ogrenim süresince devam etmesi, diğer bir ifadeyle sürenindört yıla 9ikartılmasının gerekli göriildugu anlasilmıştır. Armoni dersinde kazamlanteorik bilgilerin piyanoda uygulaması yapıldiginda, dersin olumlu yönde etkilendiği,konulann daha saghkh anlasildigi belirlenmiştir. Ogrencilerin armoni ve piyanodersleri başan düzeyleri ile bu derslere katılma istekleri arasında anlamh ilişkilerolduğu ortaya 9ikmıştır.Armoni derslerinde kazamlan teorik bilgilerin kahcı olabilmesi ve daha bilin?liolarak kullanabilmesi i9in piyanoda mutlaka pratik yapmak gerektiği, armonidersinde kazamlan bilgiler ile piyano derslerinde 9ahnan eserleri daha bilin?likavramayı, yorumlamayı, böylece eserleri algılamayı hızlandırdigi, işitsel beceriyigeliştirdiği (sesleri daha iyi tamyabilme, duyabilme), nota okuma becerileriniarttırdigi ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the relationship between harmony education and piano playingskills of the students of Musical Education Programmes of The Departments of FineArts at Education Faculties have been investigated. Their concern, participation,subjects which they have difficulties and suggestions for overcoming them have alsobeen studied.Data have been collected by applying questionnaries to the lecturers of bothharmony and piano courses and also to students taking these courses. Furthermore,the relationship between their success in these courses and individual sosyoeconomicalproperties of the students at the faculties has been studied. The resultsobtained has clearly shown that the subjects of harmony lectures are very affectiveon the piano playing skills. The better the subjects of harmony lectures have beenlearned, the higher the scores of piano courses have been taken. The fact thatharmony courses must be given throughout the university education, in other wordsfor four years, has been suggested by both lecturers and students. When thetheoretical knowledge learned at the harmony course is applied at piano, the courseof harmony is positively affected and subjects are understood better. It has also beenfound that there is significant relationship between the levels of succes of bothharmony and piano courses and students? interest for these courses. In order toprovide a meaningful learning of the theoretical knowledge of harmony courses anduse them in more consciously way, practical works have to be carried out.It has been stated that the musical pieces played at piano courses can beunderstood better, and interpreted more meaningfully as well by using the knowledgelearned at the harmony courses. Thereby it accelarates the perception of pieces andimproves the earing skills (recognizing and earing the musical sounds better)and alsothe reading skills of musical notes.