Yabancılar için temel Türkçe sözcük varlığının oluşturulması
Preparing the main vacobulary of Turkish for foreigners
  1. Tez No: 211630
  2. Yazar: UFUK AŞIK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. VELİ DOĞAN GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 551
Özet
Yabancı dil ögretiminde okuma, yazma, konusma ve dinleme becerilerinin gelisebilmesi için sözcük ögretiminde dogru yöntemleri kullanmak kadar dogru belirlenmis sözcükleri ögretmek de önemlidir. En kısa zamanda dogru sözcükleri ögretmekle yabancı dil olarak Türkçe ögretiminde basarı oranı yükselecektir. Yabancı dil ögretiminde dogru sözcükleri belirlemek için dogal dilin teknoloji destekli islenmesi üzerine yapılan çalısmaların sayısı artmıstır. Yazılı dilin, kurulu yapılardan olustugu düsünülürse, sözlü dilin sıklık çalısması ile yabancı dil ögretiminde belirlenen sözcükler, günlük hayatı daha iyi yansıtacaktır. Sözlü dilin sözcük sıklıgı üzerine çalısıldıgı için, çalısmamız sonucunda belirlenen sözcükler yabancı dil olarak Türkçe ögrenen kisinin konusma becerisine daha çok katkı saglayacaktır. Bu çalısma, yabancı dil olarak Türkçe ögrenen yabancı ögrencilerin hangi sözcükleri ögrenerek sözcük ögreniminde daha basarılı olabilecegini uygulamalı arastırma yöntemiyle saptamayı amaçlamaktadır. Bu amaç dogrultusunda öncelikle sözlü dilden toplamıs oldugumuz verileri bilgisayar ortamına aktardık. Bilgisayar ortamındaki verilerin ne sıklıkta kullanıldıgını belirleyerek sözlü Türkçenin sözcük sıklıgına ulasmıs olduk. Arastırmamızda degisik uzamlardan alınan 3 dakikalık, 1000 tane ses kaydı kullanılmıstır. Bu süre içerisinde kullanılan 304.479 sözcük üzerinde sıklık çalısması yapılmıstır. Sözlü Türkçe'yi temsil eden ortamlardan alınan veriler ile sözlü Türkçe'nin sözcük sıklıgını belirleyerek yabancı dil olarak Türkçe'nin ögretiminde öncelik verilmesi gereken sözcüklerin hangileri oldugu sorusunu yanıtlamaya çalıstık.
Özet (Çeviri)
In foreign language teaching, in order to develop reading, writing, speaking and listening skills, it is important to teach well-chosen vocabulary and use suitable methods in vocabulary teaching. By teaching proper vocabulary items in a short time, the rate of achievement in teaching Turkish as a foreign language will surely increase. The number of the studies on teaching language with technology- based methods through determined vocabulary for foreign language teaching has increased so far. As written language consists of structures and determined vocabulary, foreign language teaching by the study of spoken language frequency will reflect real life more realistically. The output vocabulary of this study will contribute to speaking skills of Turkish as a foreign language learner since this specific study is conducted on frequency of spoken language. The study aims to determine by learning which vocabulary items the learners? of Turkish as a foreign language will be more successful. For this purpose, data collected from spoken language patterns are transmitted to computer software. Then, the study is ended up with frequency of Turkish words by assessing how often the data is used. In this study, 1000 voice records, taken from 3 different experts, each lasting 3 minutes, are used. A frequency study is conducted on 304.479 words in this period. With data collected from environments representing spoken Turkish and determining frequency of spoken Turkish, we try to give an answer to the question of priority of which vocabulary should be presented in teaching Turkish as a foreign language.