Hemşirelerin zor hasta olarak tanımladıkları bireyler ile iletişim ve öfke yönetimi becerileri konusunda standart hasta ile verilen eğitimin etkinliğinin değerlendirilmesi
The evaluation of the effectiveness of training given to the nurses in communication with patients described as difficult patient and anger management skills with standard patients
  1. Tez No: 497873
  2. Yazar: ARZU AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİRGÜL ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma hemşirelere iletişim ve öfke yönetimi becerileri konusunda standart hasta eşliğinde verilen eğitimin etkisini belirlemek amacı ile randomize kontrollü yarı deneysel desende yapılmıştır. Çalışma bir eğitim ve araştırma hastanesinde Mart 2017-Aralık 2017 tarihleri arasında uygulanmıştır. Çalışma deney grubunda 26, kontrol grubunda 30 hemşire ile yürütülmüştür. Çalışmada sosyo-demografik özellikler veri toplama formu, İletişim Becerileri Envanteri (İBE) ve Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzı Ölçeği (SÖÖTÖ) uygulanmıştır. Her iki gruba eğitim verilmiştir. Deney grubuna teorik eğitimler sonrasında standart hasta ile eğitim verilmiştir. Gruplara ölçekler eğitim öncesi, eğitim sonrası ve eğitimlerin bitiminden 6 hafta sonra olmak üzere toplam 3 kez uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde 22.0 SPSS paket programı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda deney grubundaki hemşirelerin İBE'nin ve SÖÖTÖ'nin alt ölçek puan ortalamalarında ölçümler arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (p0,05). Standart hasta ile verilen simülasyon eğitimlerinin sözlü anlatıma göre üstünlüğünü ortaya koyan bu çalışma sonucunda simülasyon eğitimlerinin okullarda ve kurumlarda kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effectiveness of the training given to nurses about communication and anger management skills with standard patients by randomly controlled experimental pattern. The study was applied at an education and research hospital from March 2017 to December 2017. The study was conducted with 26 nurses in the experimental group and 30 nurses in the control group. In the study, sociodemographic data gathering form, CSI, and STAXI were used. Both groups were trained. Training in standard patients was given to the experiment group after the theoretical training. The scales were applied to the groups three times; before training, after training and six months later after the trainings were completed. The evaluation of the data used 22.0 SPSS package program. As a result of the research a significant difference was found statistically among measures of scale instruments score averages (p0.05). The use of simulation training at schools and institutions has been suggested as a result of this study which proves the superiority of simulation training with standard patients to lecturing.