Uzaktan hizmet içi eğitim sistemiyle bilgisayar eğitimi uygulamasının değerlendirilmesi
Appraisal of computer training project implemented by distant in-service training system
  1. Tez No: 211657
  2. Yazar: CEREN ÖZDEM
  3. Danışmanlar: PROF. ZEKİ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Araştırmada Milli Eğitim Bakanlığı'nca yürütülmekte olan uzaktan hizmet içi eğitim sistemiyle bilgisayar eğitimi uygulamasına ilişkin öğretmenlerin görüşlerine değerlendirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubu Karabük ilinde bulunan 31 okulda görev yapan uzaktan hizmet içi eğitim yöntemiyle bilgisayar eğitimi programına katılan 231 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak literatür taraması ve anket tekniği kullanılmıştır. Anket sonuçları ile ilgili analizler paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Uzaktan hizmet içi eğitim sistemiyle bilgisayar eğitimi uygulamasına katılan öğretmenlerin profilini çıkarmak ve uygulama hakkında öğretmen görüşlerini saptamak amacı ile verilerin frekansı ve yüzdelik dilimleri hesaplanmıştır. Ayrıca öğretmenlerin görüşlerinin aritmetik ortalamaları ile genel aritmetik ortalamaları hesaplanmıştır. Uzaktan hizmet içi eğitim sistemiyle bilgisayar eğitimi uygulamasına katılan öğretmenlerin uygulamaya ilişkin görüşlerinin; cinsiyete, branşa, mezun oldukları okul türüne, yaş durumuna, okulun bulunduğu yerleşim birimine göre farklılaşıp farklılaşmadığını saptamak için Kruskal-Wallis testi ve Mann-Whitney U testi uygulanmış ve analiz sonuçları yorumlamıştır. Araştırmada sonuç olarak; öğretmenlerin uzaktan hizmet içi eğitim yöntemiyle öğretmen eğitimi projesi ile uzaktan eğitimi tanıdığı ve yarısından fazlasının daha sonraki hizmet içi eğitimlerinde uzaktan eğitimi tercih edecekleri ve uzaktan eğitimi yararlı buldukları belirlenmiştir. Öğretmenlerin büyük çoğunluğu uzaktan hizmet içi eğitim yöntemiyle bilgisayar eğitimi projesini kurulum ve işletim, içerik, sorgulama teknikleri, ilgi ve sürekliliğin sağlanması, dönüt, teknik kalite, dokümantasyon ve destek, iletişim ve rehberlik açısından iyi bulmaktadır. Araştırma sonunda ortaya çıkan sonuçlara dayalı olarak araştırmacı tarafından ortaya konulan önerilere yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
Teachers? opinions related to computer training application via distant in service training method being implement by Ministry of National Education have been appraised in this research. Population of research compries 231 teachers, who participated in computer training application via distant in service training method, at 31 schools in Karabük. The whole population has been consdered for sampling. Literature searching and questionnare technique have been applied in the research as data collecting means. The analysis in connection with the results of the questionnaire have been analysed via program. Data frequency, percentage segments have been calculated and commented on so as to determine the viewpoints of teachers on the application and to obtain the profile of teachers who have contributed to computer traing via distant in-service training method. Furtermore, arithmetical aveage of teaacher? viewpoints and general arithmetical averages have been calculated. Krushal-Wallis test and Mann Whitney U test have been applied to find out whether the viewpoints of teachers who participated in Computer Training Project by Distant in-Service Training System with respect to implementation vary as of gender, branch, age, type and location of schools they graduated from; and test results have been appraised. As a result of research, it has been determined that teachers are acquainted with distant training activity with the teachers? training project via distant in service training method and that more than half will prefer distant training for their further in-service training as they deem it useful. Great majority of teachers think that computer training application via distant in service training method is productive in respect to its installation and operating, content , inquiry technics, documentation and support, communication and guidance. Solution proposal belonging to the research worker so as to problems arose during the research are indicated in the last para of the research paper. ÖNSÖZ Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri