İngiltere'de öğrenim gören öğrencilerin veöğretmenlerin matematiksel modellemekullanımına yönelik fenomenografik bir çalışma
A phenomenographic study on the usage of mathematical modelling by the teachers and the students teaching and studying in the secondary schools in London
  1. Tez No: 211669
  2. Yazar: HATİCE AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmada; fenomenografi araştırma yöntemi kullanılarak Londra'da matematik öğretmenlerinin derslerinde hareketli nesne modellemesi ve teknoloji ile modelleme kullanımları ve aynı yöntemle öğrencilerin matematik derslerinde ve öğrendikten sonra derste yaptıkları modellemeyi gerçek hayatlarında kullanıp kullanmadıkları araştırılmıştır. Araştırmanın evrenini; ikisi İngiliz ve Londra'da değişik okullarda çalışan orta kısım matematik öğretmeni ve biri Türk ve ilk kısım öğretmeni olmak üzere üç öğretmen ve Londra'da değişik okullarda okuyan üç Türk öğrenci oluşturmaktadır. Öğretmen ve öğrencilerle yüz yüze görüşmeler yapılmış, bu görüşmelerin dökümü çıkarılmış ve verilen cevaplar kategorilere ayrılarak nitel analizleri yapılmıştır. Araştırma sonucunda; Londra'da;1-Öğretmenler derslerinde teknoloji ve hareketli nesne modellemesi yapmaktadırlar.2-Öğrenciler derste öğrendikleri matematik bilgilerini gerçek hayatta kullanamamaktadırlar.3-Öğretmenler teknoloji modellemesini derste kullanmalarına rağmen sonuçlarından memnun değiller.4-Öğrenciler teknoloji modellemesini derslerinde kullanmalarına rağmen bunun kendilerini tembelliğe ittiğini kabul etmektedirler.5-Öğretmenler eğitim ve öğretimin kalitesini önemli ölçüde etkileyen etnik, sosyal, psikolojik problemlerden dolayı görevlerini tam yapamamaktadırlar.6-Öğretmenler eğitim ve öğretim üzerindeki değişik etmenlerden dolayı matematik derslerinde gerçek hayatla yeterince bağlantılı ders anlatamamaktadırlar.7-Öğrenciler matematik derslerinin gerçek hayatla bağlantılı anlatılmadığından şikâyetçidirler. Araştırma sonucunda ortaya çıkan sonuçlara dayalı olarak, son kısımda araştırmacı tarafından bu konularda çalışma yapmak isteyen araştırmacılara ve eğitimcilere yönelik önerilere yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research the phenomenographic approach was used to see whether the mathematics teachers and secondary school students are using technological modelling and modelling with manipulatives or not, and to see whether the students are using this knowledge they learn in their maths lesson in their daily lives. In this research; two maths teachers who are English and teaching in different secondary schools in London and one teacher who is Turkish and teaching in a primary school in London were interviewed. Also three students who are Turkish and going to different secondary schools in London were interviewed. The researcher has transcribed interviewes and afterwards she read and analysed the transcribed interviews, looking for qualitatively different ways to understand the phenomenon. Results from this research: In London;1-teachers are using technological modelling and modelling with manipulatives.2-students are not using their knowledge of maths in their daily life.3-teachers are using technological modelling in their lessons but they are not happy with the results of this using.4- students are not also happy with this usage.5-teachers can?t teach properly because of effects of ethnic, social and physological problems on education.6- students complain about maths lessons which are not taught by relating to real life.7- teachers can?t relate mathematics they?ve been teaching to the real life because of many other effects on education. As a result of this research, in order to help the researcher and the educators, some implications which are related to the subject are provided.