İlköğretim vatandaşlık ve insan hakları eğitimi dersinde eleştirel okuma tekniğinin kullanımının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 211671
  2. Yazar: ÖZLEM ORHAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUHAMMED ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı, öğrencilerin vatandaşlık ve insan hakları eğitimi dersinde eleştirel okuma tekniği kullanmadaki başarılarını ölçmektir. Son yıllarda eğitimde eleştirel düşünme becerisi pek çok alanda karşımıza çıkmaktadır. Öğrencilerin merak etme, araştırma yapma, eleştirme ve şüphe duyma becerilerini geliştiren eleştirel düşünme, öğrencilere bilimsel düşünmenin kapılarını açmaktadır. . Bu araştırma, 2006- 2007 eğitim- öğretim yılı güz döneminde Boğazevci İlköğretim Okulu'nda yapılmıştır. Araştırmanın veri toplama süreci Mart 2006- Haziran 2006 dönemleri arasıdır. Araştırmada öğrencilere verilen okuma metnine göre eleştirel düşünce becerisinin bir uygulaması olan eleştirel okuma tekniği kullanılmış ve öğrencilerin eleştirel okuma becerisine sahip olma düzeyleri belirlenmiştir. Bu araştırma sonucunda, vatandaşlık ve insan hakları eğitimi dersinde öğrencilerin eleştirel okuma tekniğini başarıyla kullandıkları söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate the success of the students using the critical reading techniques at `Citizenship and Human Rights Education? lesson. Recent years we?ve come across the skill of critical thinking at education in every field. Critical thinking that improves the skills of being curious, doing research, making criticism and doubting leads the students to critical thinking. This research was studied at Bogazevci Primary School in the fall semester of 2006-2007 Education Year.The process of gathering information was between the terms of March 2006 and June 2006. In this study critical reading technique, which was one of the practise of critical thinking ability, was used according to the text given to the students and the level of students? possession of critical thinking was determined At the end of this study it can be said that the students used the critical reading technique successfully at Citizenship and Human Rights Education Lesson.