Görsel sanatlar dersinde ters yüz öğrenme modeline dayalı bir uygulama örneği
An application example based on the flipped learning model in a visual arts class
  1. Tez No: 969741
  2. Yazar: ALİ SAİT ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAİF KALYONCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Eğitim ve Öğretim, Fine Arts, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Görsel sanatlar derslerinde öğrencilerin derse aktif katılımını, öğrenmenin kalıcılığını ve akademik başarısını artıracak yenilikçi öğretim yaklaşımlarına duyulan ihtiyaç giderek artmaktadır. Bu bağlamda, öğrencilerin derse önceden dijital materyaller aracılığıyla hazırlanmasına ve sınıf içi zamanı uygulama ile pekiştirmeye ayırmasına olanak tanıyan ters yüz öğrenme modeli, eğitimde dikkat çeken yöntemlerden biridir. Bu araştırmada, görsel sanatlar dersinde ters yüz öğrenme modelinin öğrencilerin akademik başarıları, öğrenmenin kalıcılığı ve öğrenme sürecine yönelik görüşleri üzerindeki etkilerini belirlemek ve modelin görsel sanatlar alanındaki uygulanabilirliğini değerlendirmek amaçlanmıştır. Çalışma, 2024–2025 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde Ordu ili Altınordu ilçesinde bulunan Eskipazar Ortaokulu'nda 5/A (deney) ve 5/B (kontrol) sınıfları ile yürütülmüştür. Yedi hafta süren uygulamada deney grubunda“Kültürel Motifler”konusu ters yüz öğrenme modeli ile, kontrol grubunda ise aynı konu yapılandırmacı öğretim tekniği ile işlenmiştir. Araştırma, nicel ve nitel verilerin bir arada kullanıldığı açımlayıcı sıralı karma yöntem deseninde gerçekleştirilmiştir. Nicel veriler başarı testi (öntest–sontest–kalıcılık testi) ile; nitel veriler ise odak grup görüşmesi ve yarı yapılandırılmış görüşme formları ile toplanmıştır. Araştırma bulguları, deney grubunun akademik başarı ve kalıcılık puanlarının kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde yüksek olduğunu göstermiştir. Nitel veriler, öğrencilerin ters yüz öğrenme modeline ilişkin genel olarak olumlu görüşler bildirdiklerini, modelin derslere ilgiyi artırdığını ve öğrenme sürecini desteklediğini ortaya koymuştur. Sonuç olarak, ters yüz öğrenme modelinin görsel sanatlar derslerinde uygulanmasının öğrenci başarısını ve öğrenmenin kalıcılığını artırmada etkili bir yaklaşım olduğu, ayrıca öğrencilerin öğrenme sürecine yönelik olumlu tutum geliştirmelerine katkı sağladığı belirlenmiştir. Bu bulgular, modelin görsel sanatlar öğretiminde yaygınlaştırılabileceğini ve öğretmenlere alternatif bir öğretim yöntemi olarak rehberlik edebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In visual arts education, there is an increasing need for innovative teaching approaches that enhance students' active participation, learning retention, and academic achievement. In this context, the flipped learning model, which enables students to prepare for the lesson in advance through digital materials and allocates classroom time to practice and reinforcement activities, has emerged as an effective instructional approach in recent years. This study aimed to examine the effects of the flipped learning model on students' academic achievement, learning retention, and perceptions of the learning process in the visual arts course, as well as to evaluate the applicability of the model in the field of visual arts education. The research was conducted during the spring semester of the 2024–2025 academic year at Eskipazar Secondary School in Altınordu, Ordu, with 5/A (experimental group) and 5/B (control group) classes. Over a seven-week period, the topic of“Cultural Motifs”was taught to the experimental group using the flipped learning model, while the same topic was delivered to the control group using the constructivist teaching technique. The study employed an explanatory sequential mixed-methods design, combining quantitative and qualitative data. Quantitative data were collected through an achievement test (pre-test, post-test, and retention test), while qualitative data were gathered through focus group interviews and semi-structured interview forms. The findings revealed that the experimental group scored significantly higher than the control group in both academic achievement and retention tests. Qualitative results indicated that students generally expressed positive views about the flipped learning model, noting that it increased their interest in the lessons and supported their learning process. In conclusion, the study demonstrated that implementing the flipped learning model in visual arts courses is effective in improving student achievement and learning retention, as well as fostering positive attitudes towards the learning process. These results suggest that the model can be expanded in visual arts education and serve as a valuable instructional alternative for teachers.