İşletmelerde kriz dönemlerinde insan kaynakları politikaları ve bir uygulama
The human resources policies of business enterprises in crisis periods and an application
- Tez No: 221863
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
sletmeler, dıs çevrelerindeki ve içyapılarındaki faktörlerin degisim ve gelisimlerine ayak uyduramadıkları zaman; kriz sürecine girerler. Krizlerin etkilerinin en aza indirilmesi ve toplumun; stres, endise ve panik gibi duyguları, yogun olarak yasamaması için etkili bir kriz yönetimi gerekir. Kriz yönetimi sürecinde; bir dizi hosa gitmeyen kararlar alınır ve gerek isgörenin gerekse isverenin bazı fedakarlıklar yapması gerekebilir. Bu çalısma ile; isletmelerde, yönetici ya da operasyonel basamaklarda çalısan personelin, isletmeye alınması, yerlestirilmesi, yetistirilmesi ve etkinliginin sürekli arttırılması için tüm destek faaliyetlerini devreye sokan insan kaynakları yönetiminin; kriz dönemlerinde, bu faaliyetleri dogrultusunda ne gibi politikalar uygulayabilecekleri anlatılmaya çalısılmıstır. sletmelerin, kriz dönemlerinde tasarruf ve küçülmeye yönelik politikalar uyguladıkları görülmüstür. Tasarrufa yönelik politikalar; isgörenin, gerek sabit gerekse degisken ücreti üzeriden kısıntıya gitmek seklinde yapılmaktadır. Küçülmeye yönelik politikalar, tasarrufa yönelik politikalardan farklı olarak istihdamın planlı bir sekilde azaltılması sürecini içerirler. Bu politikaların en istenmeyeni; direk isten çıkarmadır. Herhangi bir kriz anında, hemen isçi çıkarmak; isletmeye uzun dönemde hiçbir fayda getirmeyebilir. sverenler, isten çıkarma uygulamasına alternatif politikalar üreterek, krizin hem kendilerine hem de çalısanlarına en az zararı vermesine çalısırlar. sletmeler; tasarruf ve küçülme politikalarını uygularken, çalısma hayatını düzenleyen kanunu dikkate almak zorundadırlar. Krizin sebep oldugu; bireysel ve toplumsal yıkımın asılabilmesi; isletmelerin, kriz dönemlerinde çalısanlarını; masraf kalemi olarak degil, krizi birlikte asabilecek bir destek olarak görmelerinden geçmektedir.
Özet (Çeviri)
When business enterprises can not keep in step with changes and developments of their external environment?s factors and internal structure?s factors; they go into crisis process. To reduce the effects of crisis to simpler state, and not to make society feels sentiments like; stres, anxiety, and panic, needs effective crisis managemet. In crisis management process, are taken some decisions that are distasteful and, both employer and employee may be required to make sacrifice. With this study; are exlained that what kind of policies can the human resource managent applies in crisis periods in accordance its general policies that put in circuit all support activities to engage, to place, to coach and to redouble efficiency of both white and blue colar employees.It seems that the business enterprises apply saving and downsizing policies in crisis periods. Saving-oriented policies are concerned fixed salary deduction of employees and variable wage deduction of employees. Downsizing-oriented policies that are differently from saving-oriented policies, compass the process of the reducing employment by planned. The most undesirable application of these policies is to lay-off workers directly. To go to lay-off workes immediately, can not reap lasting benefits to business enterprise in long-term. Emloyers effort to reduce the damage of crisis both for themselves and their employees by generating alternative policies for not to lay-off workers. Business enterprises have to take labour law into consideration while applying saving and downsizing policies. To pass over both individual and social failures that comes on the scene in consideration of crisis; depends on to accept employees as a support team to defeat crisis, instead of charge tool.