Ürgüp-Yeşilöz Köyü'ndeki Tağar kilisesi duvar resimleri
The wall paintings of Tağar church in Ürgüp-Yeşilöz village
- Tez No: 211711
- Danışmanlar: Y.DOÇ. NİLAY KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
Ürgüp-Yesilöz Köyü'ndeki Tagar Kilisesi Duvar Resimleri? isimli çalısmamın ilk bölümünde; arastırmanın amacı, yöntemi ve izledigi yol, bölgenin cografi konumu, tarihçesi, dini gelisimi ve Yesilöz Köyü hakkında bilgiler verilmistir. Bu bölümde ayrıca, çalısmam esnasında yararlandıgım yayınlar hakkında da bilgiler bulunmaktadır. kinci bölümde, katalog tanıtımına, kilisede bulunan sahnelerin mekan içindeki dagılımlarına ve duvar resimlerinin ayrıntılı olarak tanım ve tasvirlerine yer verilmistir. Üçüncü bölümde, günümüze saglam gelebilen duvar resimlerinin degerlendirmesi yapılmıstır. Bu degerlendirmede öncelikle ikonografik gelisim incelenmis, sahnelerin konusunu olusturan kaynaklar arastırılmıs, daha sonra üslup ve resim programı açısından da incelenerek yurt içinden ve yurt dısından örneklerle karsılastırılmıstır. Kilisenin plan özellikleri de dikkate alınarak tarihlendirme yapılmaya çalısılmıstır. Sonuç bölümünde ise; kilisenin planı, duvar resimlerinin ikonografisi, üslubu ve resim programı göz önünde bulundurularak tarihlendirme yapılmıstır. Günümüze ulasamayan resimlerin tespiti ve tasvir özellikleri yayınlarda arastırmacıların öngördügü sekilde belirtilmistir. Sonuç olarak; kilisenin iki yapım asaması geçirdigi, birinci yapım asamasında da trikonch planlı oldugu ve ikinci yapım asamasında pastaforium odaları ile galeri katının eklendigi ve bu asamada ilk yapım asamasındaki duvar resimlerinin de degistirildigi, batı eksedranın da biraz daha oyularak derinlestirildigi tespit edilmistir. Bütün bu veriler dogrultusunda kilisenin ilk yapım asaması 10. yüzyılın ikinci yarısına, ikinci yapım asaması ise, en geç 11. yüzyılın ikinci yarısına tarihlendirilmistir.
Özet (Çeviri)
My thesis includes, ?The Wall Paintings Of Tagar Church in Ürgüp-Yesilöz Village?. The first chapter of my study implies the method of the study geographical site of the region, development of religions and it?s history, general information about Yesilöz Village and publications which give information about Tagar Church. In the second chapter; there are introduction of the church, the program of the wall painting in the church and also detailed defining of the painting of the church. In the third chapter, we made evaluation of the painting of the church which are in good condition today. At the evaluation primarily has been criticized of the iconographic development, sources of the scenes were found and the program of the wall painting; then has been criticized the stylistic features and the program of the wall painting; in addition to compared the same samples of the scenes between in Anatolia and in foreign countries. At the final section; we tried to date with the plan of the church, it?s iconographic and stylistic features and also their program in the church. Of the wall paintings which are not exist today determination and description features have been implied with information in publications given by researchers. Finally, the church has been the process of building with two stage. The church, also first stage, was trikonch plan. At the second stage to the church added the pastaforium rooms, the gallery and this stage changed the wall painting. According to whole this informations; the first stage of the church is dated to the second half of the 10. century, also second stage is dated latest to the second half of the 11. century.