Kur'an'ı Kerim'e göre üç semavi din (Yahudilik-Hiristiyanlık-İslamiyet)
According to Holy Kuran three heavenly reli gion (Judaizm-Christianity-islam)
- Tez No: 211716
- Danışmanlar: PROF. DR. M. ZEKİ DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Kur'an daki din nedir?Ve Kur'an daki Allahın iradesi nedir? Allah insanlardan ne istiyor?Tüm bu sorular aynı zamanda Kur'an a göre cevaplanmalı. Kuran derki:Allah birdir.O ebedidir.Tüm her seyin sebebi onun sebebi degildir.O dogmamıstır, dogrulmamıstır.Hiç bir sey onun dengi degildir. Allah insanlıktan sadece kendisine iman edilmesini ve sadece kendisine ibadet edilmesini ister.brahim den Hz Muhammede kadar bu ibadetler:Namaz,oruç ve hac olmustur.Musa dan sonra srailogulları kendi inanç ve ibadetlerini degistirdiler. Pavlus ise hiristiyanlıgı sa'dan sonra bir sekle sokmustur. Bununla birlikte Allah ın iradesi sadece slam dadı.
Özet (Çeviri)
What is the religion in the Kuran? And what is the God?s wills? What is the God wants from human ? All this Question to be answer according to Kur?an too. Kur?an says: Allah is the one. He the eternal. The uncaused cause of all being.And he begets not and neither is he begotten.and there is nothing that could be composed with him. Allah wants from all mankind to believe and worshipping only his. From Abraham to Muhammed this worships is: Prayer,fast and pilgrimage.After Moses son of srail changed their believes and worships.And Paulouse formed Christianity after Jesus. Nevertheles, God?s will only in the slam.