Kur'ân'a göre Hz. Muhammed'in konumu
The position of Hz. Muhammad in the Qur'an
- Tez No: 211720
- Danışmanlar: PROF.DR. CELAL KIRCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Allah son elçi olarak Hz. Muhammed'i seçmis ve ona Kur'ân'ı göndermistir. Kur'ân'ın muhatabı tüm insanlar olup Hz. Muhammed onu insanlara açıklamakla görevlendirilmistir. Allah Resulü Kur'ân'ı hem sözleriyle hem de davranıslarıyla açıklamıstır. Ancak zamanla Resulüllah'ın bu açıklamalarının baglayıcılık yönünden kapsam ve sınırlarını tespitte ihtilaflar çıktı ve sonuçta farklı görüsler ortaya atıldı. Bir kısım insanlar onu asırı yüceltirken, diger bir kısım insanlar ise bir postacı konumunda degerlendirmislerdir. Oysa Kur'ân'ın dogru anlasılması ancak Hz. Muhammed'in dogru anlasılması; Hz. Muhammed'in dogru anlasılması da Kur'ân'ın dogru anlasılmasıyla mümkün olacaktır. Bu nedenle Allah Resulünün dindeki konumunun dogru olarak anlasılması zorunlu bir hal almaktadır. Kur'ân, Hz. Muhammedi ?kul? ve ?resul? olarak tanıtır. Bu ayırım, meseleye kimlik ve kisilik kavramlarını esas alarak yaklasmanın daha saglıklı olacagını göstermektedir. ?Kim?? sorusunun cevabı, insanın kimligini; ?Nasıl?? sorusunun cevabı ise onun kisiligini açıklamaktadır. Buna göre Hz. Muhammed'in Kur'ân'daki konumunu anlamak için kimlik ve kisiliginin Kur'ân'da nasıl ifadelendirildigine bakmamız gerekmektedir. Kur'ân, Hz. Muhammed'i öncelikle ?beser? olarak tanıtır. Buna göre Hz. Peygamber Allah karsısında bir kuldur ve O'na ibadet etmekle sorumludur. Diger yandan Kur'ân Hz. Muhammed'i seçilmis bir kimlik olan ?resul? kimligiyle de tanıtmaktadır. Bunun neticesinde de Resulüllah, Allah'ın kendisine vermis oldugu ilahi bildirileri eksiksiz olarak insanlara teblig etmekle görevlendirilmistir. Yine bu cümleden olarak teblig, tebyin, davet, inzar, tebsir, talim, tezkiye vb. görevlerini de zikretmemiz gerekir. Resul kimliginin getirmis oldugu sonuçlar ise Hz. Muhammed'e itaat edilmesi ve insanlar arasında hüküm vermesidir. Bu açıdan bakıldıgında; Hz. Peygamber'in resul kimligi ile yapmıs oldukları, insanları baglayıcı esaslar olarak karsımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Allah selected prophet Muhammad (peace be upon him) as the very last envoy and sent him the Qur?an. The target audience of the Qur?an is the whole humanity and Muhammad (p.) is commissioned to explain it to the human beings. The prophet of Allah shed light on it via his behaviours and his speeches and words. Nevertheless, as time passed away, diversities of opinions came out, while finding their scope and lines in terms of its effect in its obliging part about the Prophet?s explanations and eventually different views are put forward. Some part of people exalted him in an exaggerated way; while some part of people perceived him as a simple postman. However understanding the Qur?an in a right way will be possible by understanding Muhammad (p.) in a right way and understanding Muhammad (p.) properly will be possible by understanding the Qur?an properly, because of that, the proper understanding of the prophet of Allah is very vital. The Qur?an introduces Muhammad (p.) as human and prophet. This distinction indicates that it will be healthier to approach the subject by focusing the concepts personality and identity. The answer of the question ?Who?? explains a person?s identity, the answer of the question ?How? ? explains a person?s personality, so it is necessary to examine how his identity and personality is stated in the Qur?an. The Qur?an introduces Muhammad (p.) firstly as a ?human being?, so the Prophet is a worshipper, and he is responsible to worship Allah. On the other hand the Qur?an introduces him with the selected identitiy ?prophet?. As a result of this, Muhammed (p.) is charged with explaining the divine orders completely to the whole people. In addition to that we have to mantion about his ?teblig?, ?teybin?, ?davet?, ?inzar?, ?tebsir?, ?talim?, ?tezkiye? etc. duties as well. The results of his identity as a prophet are obeying Muhammad (p.) and decreeing among mankind, from this point of view, the things Hz. Muhammad made under the identity of prophet comes into our sight as essences binding people.