Küreselleşen dünyada vatandaşlık kavramı
Citizenship towards global world
  1. Tez No: 211725
  2. Yazar: ABDURRAHMAN KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. LEVENT ÜRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Tarih, Political Science, Sociology, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Vatandaslık kavramı, bireyin devlete olan siyasi aidiyetini ifade eder. Bu kavram iki unsur içerir: Bireyin siyasete katılımını ve hak sahibi olmasını ifade eder. Bu iki unsuruyla birlikte vatandaslık kavramı, modern çaga ait bir kavramdır. Modernite öncesi dönem, esitsizligin ve ayrıcalıkların egemen oldugu bir dönemdi. Bu dönemde gerek siyasete katılım ve gerekse hak sahibi olma, sınırlı sayıda insan için geçerliydi. Modern demokrasi ve insan hakları anlayısı, esitlikçi ve evrenselci vurgularıyla soyut vatandaslık kavramı etrafında bütün farklılıkları türdeslestirmeye çalıstı. Toplumda esitligi saglama çabaları, beraberinde farklılıkların yasam alanlarını daralttı ve onları yok olma tehlikesiyle karsı karsıya bıraktı. Küresellesme denilen çok-nedenli ve çok-boyutlu süreç, bütün dengeleri alt-üst etti ve modern demokrasi ve insan hakları anlayısları ile bu anlayısların sekillendirdigi vatandaslık kavramında degisime yol açtı. Bu degisimle birlikte, gerek siyasi katılımın ve gerekse hak ve özgürlükler alanının genislemesini öngören bir vatandaslık arayısı gündeme gelmektedir. Bu arayıs içinde bulunan çözüm önerilerinden biri olan ?çok kültürlü anayasal vatandaslık?, yasanan sorunları çözmede yararlı bir yaklasım sergilemektedir.
Özet (Çeviri)
Concept of citizenship expresses, political relation of individual to the state. It includes two elements. Political participation and having human rights of individual. This concept belongs to a modern age concept. In the pre-modern age, inequalities and privileges were prevalent. Both political participation and having human rights were current only a limited number of person. By the stress of egalitarian and universalist conception of modern democracy and human rights, the differences homogenized in the axis of the concept of abstract citizenship. Trying to provide equality in the society, restricted the existence of differences and faced them dangers of missing. Multi-factorial and multi-reasonable process of globalization, overwhelmed all of the balances; and caused some changes on the concept of citizenship, which is determined by the conception of modern democracy and human rights. Thus, orientation of a new conception of citizenship which predict extending of political participation and human rights, stand on the agenda. In this orientation, ?multicultural constitutional citizenship?, which is one of the solution proposal , expresses useful approach to solving the problems.