İşyerinde eğlencenin işe bağlılık üzerindeki etkisi
Fun at work and its effects on work engagement
- Tez No: 345388
- Danışmanlar: DR. NECDET KENAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Küreselleşen dünyada, teknolojik dönüşümler ve bilgi toplumu ile birlikte iş yaşamında da köklü değişiklikler söz konusu olmuştur. Klasik örgüt teorileri yerini daha esnek çalışma imkânlarına bırakmıştır. Bu bağlamda işletmelerde performansı arttıracak unsurların başında o işletmede pozitif kurumsal kültürün yaratılması gelmektedir. Bunu yaratmanın ve çalışanları örgütsel vatandaşlığa doğru yönlendirmenin yolu işyerinde eğlence kavramından geçmektedir. Bu kavram ciddiyet, sıkıntı, rutin ile anılan işyeri ortamının eğlence, müzik, partiler, ekip çalışması ve mizah ile anılması demektir. Ancak tüm bunlar bir örgüt kültürünün parçasıdırlar ve bu nedenle performansa yönelik uygulamalardır. İşten keyif alan çalışan böylece müşteriye ya da iş sürecine de olumlu yansımada bulunabilmektedir. Çalışma bağlamında bu kavramsal öğeler bütün olarak ele alınmış ve örneklerle desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In a globalizing world, alongside technological developments and the emergence of an knowledge society, there have been radical changes in the workplace as well. Classical organizational theories have been swapped with more flexible work possibilities. In this context, an item at the top of the agenda of initiatives which could increase the performance of workers at their institutions is the idea of creating a positive organizational culture. The way to creating this culture and guiding the workers to organizational citizenship is resourced from the concept of fun at work. This concept proposes to lighten the stress, the routine and the seriousness of the workplace with fun, music, parties, teamwork and humour. Yet, all of these are parts of an organizational culture and aim to increase that organization?s performance. The theory stipulates that employees who have fun at work could reflect this positively in their interactions with customers and their workplace tasks. In light of this view, these concepts and theories have been considered and supported with examples.