Sanayi işletmelerinde mesleki eğitim uygulamalarının öğrenciler tarafından algılanması
Perceiving of occupational training applications at industrial operating by students
  1. Tez No: 211727
  2. Yazar: İRFAN SAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEYLAN GAZİ UÇKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetçiliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
nsanların toplumsal yasamlarını sürdürme ugraslarında isbölümüne gitmeleri yeni bir sey degildir. Sanayi çagına geçisle hızlanan isbölümü süreci günümüzde artık takip edilmesi son derece zor bir çesitlilik bollugu ile karsımızdadır. Toplumların ihtiyaç ve üretimleri dogrultusunda meslek sayılarının çoklugu bu konularda uzman yetistirmeyi de hem zorunlu hale getirmekte, hem de zorlastırmaktadır. Bunlara ek olarak dünyanın her tarafında hissedilen küresellesme olgusu da yetistirilen uzmanların nitelikleri üzerinde bir baska baskıya neden olmakta, uzmanların teknik bilgi ve becerilerinin sürekli güncel olmasını gerektirmektedir. Ülkemiz sanayi sektörüne kalifiyeli insan yetistirmek üzere kurulmus endüstri meslek liseleri, ögrencilerinin her birinin kendi alanında okulda güncel teorik ve pratik bilgileri almıs olarak is yasamına atılmaları beklenmektedir. Bu ögrencilerin is yasamına hazır olmasında en az okuldaki egitimleri kadar önem tasıyan ikinci kısım, onların belli dönemlerde bir koordinatör ögretmenin gözetiminde alanlarında uygulama (staj) yapmalarıdır. Hiçbir yapay ortam gerçeginin yerini tutamayacagından ögrencilerin stajları, onların is yasamına hazırlanmalarında hayati bir önem tasır. Bu arastırma ile endüstri meslek liselerinin elektrik bölümünün 11. sınıflarında okuyan ve bir isletmede mesleki egitim gören ögrencilerin görüs ve düsünceleri dogrultusunda mesleki egitim uygulamasının yeterliligini ve düzeyi tespit edilmeye çalısılmıstır. Bu amaçla, stanbul li Avrupa yakasında bulunan 6 endüstri meslek lisesi 11. sınıfında okuyan ve tesadüfî örneklem yöntemiyle seçilen 600 ögrenciye bir anket uygulanmıstır. Arastırma sonucunda; uygulama gerektiren derslerini atölye/laboratuarda gören ögrencilerin, isletmede stajyer sayısının çok oldugu yerde staj yapan ögrencilerin, isletmede egitim bölümü ve egitim sorumlusunun bulundugu yerlerde staj yapanların ve son olarak koordinatör ögretmenlerin kendi alanlarından olmasının ögrencilerin is yasamına hazırlanmasına olumlu katkı sagladıgı, bu ögrencilerin çalıstıkları isletmeyi digerlerine göre daha olumlu algıladıkları görülmüstür.
Özet (Çeviri)
Division of labor is not a new thing in human history which has been always necessary for social life. But now, accelerated after industrial revolution, it is getting harder and harder to follow newly created occupations with so much diversity. Due to increasing demands and supply of the societies, training new specialists have become a real challenge for those societies. When the globalization phenomenon is included in the equation, there is also a pressure to train specialists who always update their knowledge and technological skills to cope with constantly changing requirements. Established to train qualified labor for the industrial sector of our country, the industrial vocational schools are expected to educate their students to be ready for the labor market with contemporary theoretical knowledge and practical skill. Thus the occupational practices under a coordinator teacher with a related field are as much important as the education which is provided at their schools. Since no artificial environment can take place of a real life experiences, this is a must for the students who are expected to be successful in their work life. By this study, we aim to understand the level of adequacy of occupational practices of the 11th grade students of electrical department of the industrial vocational schools. The study conducted in 6 industrial vocational schools in Istanbul district with randomly selected 600 11th grade students using a 3 parts survey questionnaire. It is found out that; students who study practice required class in workshops, who make their vocational practices in a industrial establishment with a great number of other trainees, who make their vocational practices in a industrial establishment where there is a separate training department and a responsible person for the trainees and, for the last, whose coordinator teacher is from a related field are better prepared for real work life. Moreover, those students? feelings about the work place are more positive than the others.